Az elmúlt hét évben a bruttó átlagkeresetek 30, míg a nettó átlagkeresetek 32 százalékkal emelkedtek – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. 2010-ben alig volt több 200 ezer forintnál a bruttó átlagkereset, tavalyra azonban 263 ezer forint fölé emelkedett. Ez idő alatt a nettó bér 133 ezerről 175 ezer forintra nőtt. A KSH közlése szerint idén júniusban a bruttó átlagkereset már majdnem elérte a 300 ezer forintot: a legfrissebb adatok szerint júniusban 297 ezer forint volt, ami 14,4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. 2017 első hat hónapjában 290 ezer forintra nőtt a bruttó átlagkereset, s ilyen összevetésben a bruttó és a nettó keresetek is 12,5 százalékkal voltak magasabbak, mint az előző év azonos időszakában. Tehát a 2010-es, 203 ezer forintos átlagos fizetéshez képest több mint 40 százalékkal emelkedtek a bérek 2017 első fél évéig.
Az elmúlt években nemcsak a bruttó bérek nőttek jelentősen, de a nettó keresetek is megugrottak: míg nemzetgazdasági szinten 2010-ben átlagosan még alig 130 ezer forintot vittek haza az alkalmazásban állók, az idei első fél évben ez az összeg már megközelítette a 200 ezer forintot, sőt, a versenyszférában meg is haladta azt – ez több mint 50 százalékos emelkedés hét év alatt.
A KSH gyorsjelentésében kiemelte, hogy a gyors növekedésre a minimálbér és a garantált bérminimum 15, illetve 25 százalékos emelése, valamint a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá az állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezések voltak hatással. A minimálbér 2010 és 2016 között 51 százalékkal emelkedett, 73,5 ezer forintról 111 ezerre, míg idén január 1-jétől már 127,5 ezer forint. Jövőre a minimálbér 8 százalékkal tovább nő, 138 ezer forint lesz. A garantált bérminimum 2016-ig kisebb mértékben nőtt, mint a minimálbér, de 2017-re majdnem a negyedével emelték meg, így hét év alatt 89,5 ezer forintról 161 ezerre emelkedett. Jövőre újabb, ezúttal 12 százalékos emelés jön, így a bérminimum 180,5 ezer forint lesz január 1-jétől.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egy augusztusi interjúban arról beszélt, hogy a kormány a bérfelzárkóztatásban igyekszik minél nagyobb lépéseket tenni, de csak addig nyújtózkodnak, ameddig a takaró ér. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a bérhelyzetet is megannyi tényező befolyásolja, de úgy hiszi, a tavaly novemberi bérmegállapodásnak fontos szerepe volt abban, hogy idén nagyot ugrottak a hazai fizetések. Az egyezség beváltotta a hozzá fűzött reményeket, jó alkut kötöttünk tavaly a szociális partnereinkkel – fogalmazott a miniszter, hozzátéve, hogy a munkavállalók helyzete nyilvánvalóan kedvezőbb, hiszen magasabb a fizetésük, míg a munkaadók sem panaszkodhatnak, hiszen csökkent idén az adójuk, ráadásul jövőre újabb tehermérséklés következik.
Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.