A testület a kamatdöntő ülésen nem változtatott az alapkamat 0,90 százalékos szintjén, de az egynapos jegybanki betét kamatát mínusz 0,15 százalékra módosította az eddigi mínusz 0,5 százalékról.
Legutóbb júniusban mérsékelte a tanács a három hónapos betétállomány maximális értékét, akkor 300 milliárd forintra a korábbi 500 milliárdról. A monetáris tanács értékelése szerint a három hónapos betéti korlátozás betöltötte szerepét, és az állomány év végi 75 milliárd forintos mennyiségi korlátja nem csökken tovább. A jövőben a forintlikviditást nyújtó swapeszközök állományának és lejárati szerkezetének a jelentősége felértékelődik – írták.
Az inflációs cél fenntartható elérése a júniusi előrejelzésben jelzettnél fél évvel később, 2019 közepén várható. A tanács értékelése szerint a külső környezet továbbra is lefelé mutató inflációs kockázatot hordoz, ezért az inflációs cél fenntartható eléréséhez mind az alapkamat, mind a laza monetáris kondíciók tartós fenntartása szükséges. A monetáris tanács kiemelt figyelemmel követi az inflációt övező kockázatokat, valamint a monetáris kondíciók alakulását és kész további nemhagyományos, célzott eszközökön keresztül lazítani azokat.
A legfrissebb inflációs jelentés fő számait kedden tette közzé az MNB, ezek szerint 2018-ban az infláció 2,5 százalék lehet a korábban várt 2,8 százalékkal szemben, 2019-ben pedig 2,9 százalékot várnak a júniusban előrejelzett 3,0 százalékkal szemben. Az MNB továbbra is azzal számol, hogy a GDP az idén 3,6 százalékkal, jövőre 3,7 százalékkal, 2019-ben pedig 3,2 százalékkal nő.
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a jegybank monetáris kondíciókat lazító, a negatív egynapos betéti kamatlábat tovább csökkentő döntését követően.
Az euró jegyzése a döntést követően tíz perc alatt 309,45 forintról 308,98 forintra csökkent. A dollár jegyzése 258,55 forintról 258,08 forintra, a svájci franké pedig 268,40 forintról 267,94 forintra csökkent. Kora reggel az eurót 309,41 forinton, a dollárt 258,38 forinton, a svájci frankot 268,84 forinton jegyezték.
Azóta a forint még tovább erősödött, annak ellenére, hogy az MNB lazította a monetáris kondíciókat.
Megint a lazítás útjára lépett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a mai kamatdöntő ülés alkalmával, annak ellenére, hogy a jegybanki alapkamat változatlan maradt. Az alapkamat már jó ideje elvesztette irányadó jellegét, hiszen a bankközi kamatok, valamint a kincstárjegy hozamok jelentősen alatta tartózkodnak. Úgy véljük, hogy egy újabb lazítási ciklus vette kezdetét, ami a következő hónapokban is folytatódni fog
- véli Ürmössy Gergely, az Erste vezető makrogazdasági elemzője.
Megjelentek a friss Inflációs jelentés keretszámai is, a jegybank középtávon lefelé módosította a várakozásokat. Az idei évre vonatkozóan az inflációs előrejelzés változatlanul 2,4 százalékon áll, de jövő évi előrejelezést 2,8 százalékról 2,5 százalékra csökkentették. A GDP növekedési prognózis változatlan maradt, erre az évre 3,6 százalék, 2018-ra 3,7 százalékos növekedést jelez előre az MNB
véli Varga Zoltán, az Equilor technikai elemzője.
Az inflációs prognózis várható, lefelé módosítására július óta utalt a jegybank, amikor a közleményben egy apró, de fontos módosítás volt: a jegybank az idei évben már nem várja az infláció érdemi fellendülését, és az inflációs cél (3 százalék) fenntartható elérése csak 2019 elejétől várható, és a külső környezet továbbra is lefelé mutató kockázatot hordoz. A szeptemberi Inflációs jelentés előrejelzése alapján az árstabilitási cél egy negyedévvel később, 2019 közepére érhető el fenntarthatóan.
Az elemző szerint a lakossági fogyasztás bővülése kisebb részben a maginfláció növekedéséhez, míg nagyobb részben a külkereskedelmi mérleg többletének csökkenéséhez vezet. Az áremelkedés ütemét a mérsékelt importált infláció mellett a jövő évre tervezett áfakulcs-csökkentések is lassíthatják. Ugyanakkor a belső fogyasztás 2018-ban tovább élénkülhet, amennyiben tovább csökkenne a jövedelemadó, a munkára rakódó terhek csökkentése pedig a vállalkozások helyzetén javíthatna. A jövő évi adócsomaggal kapcsolatos javaslatokról egyelőre nem ismerünk konkrétumokat – zárja gondolatát Varga.
Négy ponton hajtott végre lazítást kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Az egynapos betét -0,15 százalékra (10 bázisponttal), a három hónapos betét állománya 300 milliárdról 75 milliárdra csökkent. Ez utóbbival kapcsolatban Nagy Márton, az MNB alelnöke azt mondta, hogy ez már nem módosul lefelé. Emellett a kamatcsere eszközök állományát tovább növelik a hozamgörbe hosszú végének leszorítására és a a jegybank “kész további nemhagyományos, célzott eszközökön keresztül lazítani”.
A cél az, hogy az egynapos betéti kamathoz minél hamarabb közelítsen a hozamgörbe rövid vége és esetleg a hosszú vége is
– mondta Nagy Márton, az MNB alelnöke a kamatdöntés várható hatásait részletező jegybanki háttérbeszélgetésen. Korábban a likviditás kiszorításával érte el a jegybank, hogy a BUBOR (budapesti bankközi kamatláb) az egynapos betéti kamathoz közelítsen. Az MNB alelnööke hozzátette: egy dolog, hogy a rövid hozamok konvergálnak, azonban a hosszú hozamokra is szeretnénk hatni. Míg a likviditás kiszorítással a rövid hozamokat szépen lehetett csökkenteni, addig a hosszú hozamokra kevésbé volt hatással a monetáris lazítás.
A monetáris politika a referencia kamatokra van hatással, és ezen keresztül a hitelkamatok is csökkennek. Persze a referenciahozam és a hitelkamat között felár van, ami az elmúlt egy évben nem változott, így a hitelkamatok lekövették a BUBOR változását. A jegybanki várakozások alapján a hozamgörbe rövid oldala szinte azonnal reagál a jegybanki lépésekre. Ennek köszönhetően az elemzői kamatemelési várakozások is kitolódhatnak. Ami a hitelkamatok szempontjából lényeges, hogy a BUBOR emelkedési görbéje jobbra tolódik, ráadásul laposabb lesz. Ez azt jelenti, hogy az eddig vártnál tovább lehetnek alacsonyak a hitelkamatok, és az emelkedés is lassabb lehet a várakozásoknál.
Nagy Márton szerint a legnagyobb kérdés az, hogy
a monetáris lazítás hogyan hat majd a hozamgörbe hosszú végére, a jegybank várakozásai szerint ugyanis a mostani egynapos kamatvágás a hozamgörbe hosszú végére is csökkentő hatással lehet.
A jegybank dolgozik egy olyan eszközön, amit szükség esetén bevethetnek, ha nem elégedettek a monetáris politika lazításával, azt viszont egyelőre nem árulta el, hogy melyik eszközről van szó. A likviditásban fent szeretnénk tartani 4-500 milliárdos kiszorítást. A swap állomány növelése ebben is segíthet, ezzel ugyanis bizonyos keretek között tudja befolyásolni a jegybank a likviditást – fejtette ki Nagy Márton.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.