A bérek dinamikus emelkedése kedvező hatással van a gazdaság egészére nézve, miután gyorsabb GDP-növekedéshez vezet. „Az első félévben a nettó reálbérek mintegy 10 százalékkal növekedtek az előző év azonos időszakához képest, ennek eredményeként a háztartások fogyasztási kiadásainak volumene az első félévben 4,1 százalékkal bővült” – válaszolta a Világgazdaság megkeresésére a Századvég Gazdaságkutató.
A háztartások pénzügyi vagyona az idei második negyedév végére 45963 milliárd forintra nőtt, ami 874 milliárd forintos növekedés az előző negyedévhez képest, éves alapon pedig 3362 milliárd a gyarapodás. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a háztartások kötelezettségeinek szintje 8577 milliárd forintra nőtt 25 milliárd negyedéves növekedéssel, míg az éves változás 101 milliárd forint emelkedés. Így a kettő eredményeként a nettó pénzügyi vagyon 849 milliárdos negyedéves növekedéssel 37387 milliárd forintra nőtt. „A gazdaság és a reálbérek folyamatos és dinamikus növekedésével párhuzamosan tovább növekedhet a háztartások pénzügyi vagyona a következő időszakban” – vélekedett Horváth András, a Takarékbank elemzője.
Rámutatott, hogy regionális összehasonlításban a magyar háztartások kifejezetten jómódúnak számítanak a kötelezettségekkel csökkentett pénzügyi vagyont tekintve. A legutolsó rendelkezésre álló, 2015-ös adatok alapján a magyar háztartások nettó pénzügyi vagyona az azévi GDP 97,7 százalékán állt. Ez az arány a horvát háztartások esetében 81,7 százalék, az íreknél 79,3 százalék, a cseheknél 78,9 százalék, a görögöknél 78,3 százalék, a finneknél 71,7 százalék, a szlovéneknél 70,1 százalék, az észteknél 66 százalék, a lengyeleknél 59,8 százalék, a szlovák háztartások nettó vagyona pedig csupán a GDP 40,6 százalékát érte el.
A megtakarítások mellett a fogyasztásra is jut plusz forrás, olyanokra is, amiket korábban valósítottak volna meg. „A nagyobb jövedelemből a háztartások részben magyar termékek és szolgáltatások vásárlására költenek, ami növeli a GDP-t” – írta a Századvég. Úgy vélik, hogy a növekvő jövedelmek nyomán a lakosság korábban elhalasztott fogyasztását is részben pótolni tudja, amely jelentheti tartós fogyasztási cikkek beszerzését vagy éppen a lakásokban szükséges felújítási munkák elvégzését.
A vállalati béremelések végrehajtását segítette a szociális hozzájárulási adó 5 százalékpontos csökkentése. A vállalkozások jelentős része ki tudta gazdálkodni a minimálbéremelést, hiszen a munkanélküliség az intézkedés hatására nem nőtt, sőt, a május-júliusi időszakban új mélypontra, 4,2 százalékra csökkent. „Fontos a közszféra bérrendezéseinek folytatása is, hiszen a megfelelő bérezés a jó minőségű munkaerő megszerzésének és megtartásának záloga, enélkül elképzelhetetlen a jól működő oktatás vagy egészségügy” – fogalmaznak a Századvég kutatói.
Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.