BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Draghi: szükség van a gazdaság monetáris támogatására

Az Európai Központi Bank (EKB) szerint az inflációs ráta fokozatosan közelít a bank céljához, a reálgazdaság helyezete is indokoltá tette a monetáris politika módosítását, de továbbra is „magas szinten kell tartani” a gazdaság támogatását – mondta csütörtökön Mario Draghi.

Az EKB elnöke a bank igazgató tanácsának kamatdöntő ülése után kijelentette, a tanácsban általános volt az elégedettség a gazdaság helyzetével, és a gazdasági növekedés, a csökkenő munkanélküliség a fogyasztás bővülése és a beruházások élénkülése megengedi a rendkívüli ösztönző intézkedések leépítését. Ugyanakkor a béremelkedés a jelenlegi 1,5 százalékról várhatóan a 2 százalékos cél közelébe fogja felnyomni az inflációt.

Az EKB kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó kamaton, de bejelentette, hogy januártól a jelenlegi havi 60 milliárd euróról 30 milliárd euróra csökkentik a kötvényvásárlások összegét, a vásárlásokat viszont legalább 2018 szeptember végéig folytatják.

Draghi azonban hangsúlyozta, hogy a „monetáris politika rekalibrálásáról van szó”, a bank még nem végezte el munkáját az infláció erősítésére és a növekedés biztosítására, ezért a monetáris ösztönzést kisebb összegekkel ugyan, de folytatni kell.

Mario Draghi, az Európai Központi Bank vezetője
Forrás: AFP

Elemzők kiemelik, hogy a makacsul alacsony infláció az egyik oka annak, hogy a bank csak fokozatosan építi le a gazdaságösztönző programot, és a kötvényvásárlási program kifutását követően „még jó ideig” nulla százalékon tartja az alapkamatot. E mellett szól az is, hogy az EKB el akarja kerülni az euró felértékelődését, ami sokkal lanyhább stimulus és magasabb kamatok mellett nyilván bekövetkezne.

A fokozatosság mellett szól, hogy a program drasztikus visszafogásának messze ható következményei lennének a befektetőkre, a vállalatokra és a kormányokra nézve. A kormányok számára megdrágul az adósság finanszírozása, azok a vállalatok pedig, amelyek csak a jelenlegi „perverzen alacsony” kamatszint mellett nyereségesek, hamar tönkremennének – hívják fel a figyelmet az elemzők. A pénzüket konzervatív eszközökben, így bankbetétekben tartó befektetők számára pedig azt jelenti a fokozatosság, hogy valószínűleg még évekig együtt kell élniük a nullához közeli hozamokkal.

Az EKB 2015 márciusában kezdte meg a kötvényvásárlási programot, hogy pénzbőséget teremtve ösztönözze a gazdaságot, és attól tartva, hogy krónikussá válik az alacsony vagy negatív infláció. A programot azonban előbb utóbb be kell fejezni, mert elfogynak a megvásárolható kötvények, de azért is, mert az ultralaza monetáris politikának az EKB igazgatóságán belül is van ellenzéke. Különösen német részről hangsúlyozzák, hogy az ingyen pénz lehetővé teszi a szükséges reformok késleltetését, kiiktatja a rendszerből a saját erőfeszítésre támaszkodó öngyógyulás lehetőségét. Az EKB így egyfajta stabilitást teremt ugyan, de a versenyképességet károsító módon és a gazdasági teljesítmény alacsony szintjén.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.