Bizakodhatnak a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások, hiszen a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) elkezdődött a 48 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett termelési-kapacitás-bővítési felhívás (Ginop-1.2.1-16) nyertes pályázóinak kihirdetése – értesült a Világgazdaság. A Széchenyi 2020 pályázati információs portál adatbázisa szerint az első győztes a dél-dunántúli Nivovas Kft., amely 165 millió forint uniós forráshoz jutott a Ginopon keresztül, s mivel a támogatás aránya 50 százalékos, 330 milliós beruházást valósíthat meg.
A Somogy megyei Kaposfőre bejegyzett társaság medencefedések gyártásával foglalkozik, több mint tizenöt éve ismert szereplője az európai uszodatechnikai piacnak. Termelése 80 százalékát exportálja a 14 országban működő viszonteladói hálózatán keresztül. Az Opten adatai szerint a Nivovas tavaly 2,58 milliárd forintos árbevétel mellett 504 milliós adózott eredményt ért el.
A dél-dunántúli vállalkozás mintájára rövidesen több tucat további termelő-szolgáltató magyar kkv juthat uniós pénzhez, sőt a felhívás megfogalmazásakor a fejlesztéspolitikai intézményrendszer 150-250 tagúra becsülte azt a kört, melynek tagjai részben az Európai Regionális Fejlesztési Alap keretében finanszírozhatják beruházásukat. A pályázat összhangban áll azzal a kormány által a partnerségi megállapodásban is megfogalmazott céllal, hogy javuljon a hazai kkv-szektor versenyképessége.
A felhívás feltételeinek megfelelő projektek legalább 25, legfeljebb 500 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz juthatnak a rendelkezésre álló forrás erejéig. A kedvezményezettek felvehetik előlegként az elnyert összeg maximum 50 százalékát, vagyis ebben a formában 250 millió forint a felső határ. Az is hozzátartozik a kiíráshoz, hogy a támogatási kérelmet benyújtó szervezetek vállalják: a projekt fizikai befejezését követő két évben növelik nettó árbevételüket.
A 2014–2020-as uniós fejlesztési ciklusnak magyar részről egyébként is zászlóshajója a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program, hiszen elsősorban ez a fókuszpont felelős azért, hogy a – mezőgazdasági támogatások nélkül – rendelkezésre álló közel 9000 milliárd forintnyi forrás 60 százaléka közvetlenül a versenyszférába áramoljon. A fejlesztéspolitikai adatbázis és informatikai rendszer (FAIR) eljárásrendi lekérdezése alapján a Ginopban már több mint 19 700 pályázat érkezett be 2700 milliárd forintot meghaladó támogatási igénnyel. Ebből az irányító hatóság több mint 7400-at pozitívan bírált el együttesen hozzávetőleg 1500 milliárdos értékben. Közülük a tényleges kifizetésig a FAIR adatai szerint megközelítőleg 5500-an jutottak el, a számláikra mintegy 790 milliárd forint érkezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.