BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Forráshoz jutnak a termelési kapacitást bővítő cégek

A kis- és középvállalkozások körében rendkívül népszerű a 48 milliárd forintos keretű termelésikapacitás-bővítési pályázat, melynek végre megkezdődött a régóta várt eredményhirdetése. Becslések szerint akár 250 cég is osztozhat a forráson.

Bizakodhatnak a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások, hiszen a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) elkezdődött a 48 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett termelési-kapacitás-bővítési felhívás (Ginop-1.2.1-16) nyertes pályázóinak kihirdetése – értesült a Világgazdaság. A Széchenyi 2020 pályázati információs portál adatbázisa szerint az első győztes a dél-dunántúli Nivovas Kft., amely 165 millió forint uniós forráshoz jutott a Ginopon keresztül, s mivel a támogatás aránya 50 százalékos, 330 milliós beruházást valósíthat meg.

A Somogy megyei Kaposfőre bejegyzett társaság medencefedések gyártásával foglalkozik, több mint tizenöt éve ismert szereplője az európai uszodatechnikai piacnak. Termelése 80 százalékát exportálja a 14 országban működő viszonteladói hálózatán keresztül. Az Opten adatai szerint a Nivovas tavaly 2,58 milliárd forintos árbevétel mellett 504 milliós adózott eredményt ért el.

A dél-dunántúli vállalkozás mintájára rövidesen több tucat további termelő-szolgáltató magyar kkv juthat uniós pénzhez, sőt a felhívás megfogalmazásakor a fejlesztéspolitikai intézményrendszer 150-250 tagúra becsülte azt a kört, melynek tagjai részben az Európai Regionális Fejlesztési Alap keretében finanszírozhatják beruházásukat. A pályázat összhangban áll azzal a kormány által a partnerségi megállapodásban is megfogalmazott céllal, hogy javuljon a hazai kkv-szektor versenyképessége.

A felhívás feltételeinek megfelelő projektek legalább 25, legfeljebb 500 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz juthatnak a rendelkezésre álló forrás erejéig. A kedvezményezettek felvehetik előlegként az elnyert összeg maximum 50 százalékát, vagyis ebben a formában 250 millió forint a felső határ. Az is hozzátartozik a kiíráshoz, hogy a támogatási kérelmet benyújtó szervezetek vállalják: a projekt fizikai befejezését követő két évben növelik nettó árbevételüket.

A 2014–2020-as uniós fejlesztési ciklusnak magyar részről egyébként is zászlóshajója a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program, hiszen elsősorban ez a fókuszpont felelős azért, hogy a – mezőgazdasági támogatások nélkül – rendelkezésre álló közel 9000 milliárd forintnyi forrás 60 százaléka közvetlenül a versenyszférába áramoljon. A fejlesztéspolitikai adatbázis és informatikai rendszer (FAIR) eljárásrendi lekérdezése alapján a Ginopban már több mint 19 700 pályázat érkezett be 2700 milliárd forintot meghaladó támogatási igénnyel. Ebből az irányító hatóság több mint 7400-at pozitívan bírált el együttesen hozzávetőleg 1500 milliárdos értékben. Közülük a tényleges kifizetésig a FAIR adatai szerint megközelítőleg 5500-an jutottak el, a számláikra mintegy 790 milliárd forint érkezett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.