Több mint félmilliárd forint költségvetési többletforrásra van szükség a hallgatói hitelrendszer átalakítása miatt. Szeptember közepén jelentette be Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára, hogy októbertől eltörlik a Diákhitel2 kamatát, valamint hogy 2018. február 1-jétől a szabad felhasználású Diákhitel1 esetében az eddigi havi 50 ezerről 70 ezer forintra emelik a felvehető összeget.
Az idén az elengedett kamatok miatt a költségvetésben 150 millió forint többletforrás biztosításáról döntött a kormány. A 2018-as költségvetésben pedig több mint 553 millió forint többletforrásra lesz szükség a diákhitelrendszer átalakítása miatt – derül ki a Magyar Közlönyből.
A jövő évi költségvetésben csak a gyesen és gyeden lévők hallgatói hitelének célzott támogatására 47 millió forintot csoportosítanak át a büdzsében. A Diákhitel Központ (DK) Világgazdaságnak küldött adatai szerint az elmúlt öt évben 17 722 gyeden vagy gyesen lévő hallgató kért célzott kamattámogatást. A kérelmezők nagy része nő volt, csupán 274 férfi igényelte, hogy a gyes vagy gyed ideje alatt a kamat megfizetését az állam vállalja át helyette. A DK adatai szerint a gyesen és gyeden lévő diákhitelt fizetők összes hiteltartozása 18 milliárd forint. A gyesen és gyeden lévők közül egyébként az utóbbi öt évben már több mint háromezren visszafizették a diákhitelüket – közölte lapunkkal a DK. Újdonság lesz egyébként, hogy 2018-tól a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban részesülők esetében is az ellátás folyósításának ideje alatt az állam átvállalja a kamat megfizetését a hallgató helyett.
Emellett a Magyar Közlönyből az is kiderül, hogy a kormány nem lehet teljesen elégedett a diákhitel rendszerével. Legalábbis felkérték a postaügyért és a nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős kormánybiztost, hogy február végéig készítsen előterjesztést a hallgatói hitelrendszer szolgáltatási színvonalának emelése, szélesebb körű igénybevétele érdekében, ötéves távlatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.