A nemzeti kormányok ideális esetben rövid távú költségvetési hiányok fedezetére, nagyobb projektek finanszírozására vesznek fel hiteleket. Mára azonban messze nem ez a helyzet: számos országban az állandó költségvetési hiány a szokásos üzletmenet részévé vált. A globális adósság hatalmas összegre, 63 ezermilliárd dollárra duzzadt – hívja fel a figyelmet a Visual Capitalist összeállítása.
A folyamatra a legjobb példa az Egyesült Államok, ahol 2001 óta nem fordult elő, hogy a költségvetés többlettel zárjon évet. Az évezred elején a szövetségi adósság 6,9 ezermilliárd dollár (az éves GDP 54 százaléka) volt. Mára ez az összeg 20 ezermilliárd dollárra (a GDP 107 százalékára) duzzadt, amely a világ szuverén adósságának a 31,8 százaléka, az USA-t követő három ország együttes adósságának megfelelő összeg.
A nagy adósok közé tartozik a nominális értékeket figyelembe véve még Japán, Kína, Olaszország és Franciaország. E négy ország és az Egyesült Államok adóssága – összesen 41,6 ezermilliárd dollár – a világ teljes adósságának a 66 százalékát teszi ki. A tíz legnagyobb adós között szerepel még Németország, az Egyesült Királyság, India, Brazília és Kanada.
Érdemben módosul a kép, ha az adósságállományokat az országok teljesítőképességéhez viszonyítjuk. E szempontot is figyelembe véve a legkritikusabbnak a japán helyzet tűnhetne, az ázsiai szigetország adóssága (11,8 ezermilliárd dollár) ugyanis majd két és félszerese a gazdasága éves teljesítményének, a GDP-arányos adósság 239,3 százalék, a legmagasabb a világon. A japán adósság 90 százaléka azonban helyiek kezében van, tehát az ország külső eladósodottsága mérsékelt.
Egészen más Görögország helyzete, amelynek ugyan alig 353 milliárd dollár az adóssága (a világ összes adósságának 0,6 százaléka), ám ez az éves GDP majd kétszerese (181,6 százalék), az ország fenntarthatatlan pályán halad. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) alapforgatókönyve szerint – ha nem születnek meg azok a döntések, amelyek változtathatnak a helyzeten – 2060-ra a GDP-arányos államadósság 275 százalékra nőhet, az éves finanszírozási terhek pedig elérhetik a GDP 62 százalékát. Görögország elfogadhatatlannak tartja az IMF és az európai hitelezők által elvárt intézkedések bevezetését, a Visual Capitalist elemzői szerint azt azonban el kell fogadnia, hogy a folyamatos adósságfelhalmozásnak következményei lehetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.