BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiállt a szabadkereskedelem mellett a G20-csoport

A G20-as csoport védelmébe vette a szabadkereskedelem terjesztését és a nemzetközi kapcsolatok szorosabbra fűzését washingtoni tanácskozásuk pénteki zárónapján.

A G20-as csoport pénzügyminiszterei és jegybanki elnökei védelmükbe vették a szabadkereskedelem terjesztését és a nemzetközi kapcsolatok szorosabbra fűzését célzó törekvéseiket kétnapos washingtoni tanácskozásuk pénteki zárónapján.

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter felidézte, hogy az emberek egy évvel ezelőtt már „a többoldalú együttműködés hattyúdaláról” beszéltek, de – mondta – most, hogy a világgazdaság gyorsabb ütemben kezd nőni, „láthatjuk, hogy a dolgok nem alakulnak olyan rosszul”.

A világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő országcsoport pénzügyi vezetői nem adtak ki záró dokumentumot, de Schäuble – mint a csoport soros elnökségét betöltő ország pénzügyminisztere – kijelentette: ő és kollégái egységesek amelletti elkötelezettségükben, hogy elősegítik a nagyobb növekedést ösztönző gazdasági kezdeményezéseket, ugyanis a nagyobb növekedés szükséges az országokon belüli jövedelemkülönbségek növekedése elleni küzdelemhez és a globális stabilitás megteremtéséhez.

Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter (k) a G20 csoport washingtoni tanácskozását követő sajtótájékoztatón
Forrás: AFP

A G20-as megbeszélések bevezetésként szolgáltak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank éves közgyűléséhez. A két globális intézmény tisztségviselői is azt mondták a G20-as csoport pénzügyi vezetőinek: fontos, hogy minden ország akarja a gyorsabb gazdasági növekedést.

Az ember gyakran úgy érzi, hogy az egyre több szálon összekapcsolódó világ valójában szétesőben van, és az egyes országok és népek el akarnak távolodni egymástól

- mondta Jim Yong Kim, a Világbank elnöke.

Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója szerint a világgazdasági növekedés egyre nagyobb lesz, és várhatóan hat év múlva eléri valaha mért rekordját.

Ez jó esélyt nyújt arra, hogy megszilárdítsuk a válságból való kilábalást, és javára fordítsuk azoknak is, akik eddig nem élvezték az előnyeit

- mondta a Valutaalap és az IMF közgyűlését megnyitó beszédében. Az országokon belüli jövedelemkülönbségek növekedése egyre nagyobb társadalmi feszültséghez és globalizációellenességhez vezet – figyelmeztetett.

A színfalak mögötti megbeszéléseken az Egyesült Államok ellentétbe került több fontos kérdésben a két nagy globális hitelező intézménnyel. A Trump-kormány például elutasítja a Világbank azon kérését, hogy több pénz szükséges hitelprogramjainak finanszírozásához. Jim Yong Kim azonban figyelmeztetett: bővebb finanszírozás nélkül a bank arra kényszerülhet, hogy harmadával csökkentenie kell fő hitelprogramját.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.