Nagy-Britannia a Brexit ellenére a külföldi befektetők harmadik számú célpontja az Egyesült Államok és Kína után, megelőzi Németországot és Franciaországot is – derül ki az Ernst & Young globális bizalmat vizsgáló éves jelentéséből. „Az üzletkötés benne van a brit cégek DNS-ében. Az Egyesült Királyságban megtalálhatók a legfontosabb értékek, amelyeket a befektetők keresnek, a technológia, a tehetség és a szellemi tulajdon, ezért mindig jelentős szereplő volt, és az is marad” – mondta a Bloombergnek a jelentéssel kapcsolatban Steve Krouskos, a New York-i székhelyű nemzetközi tanácsadó egyik vezetője.
Az Egyesült Királyság a tavalyi Brexit-népszavazás után visszaesett a listán az ötödik helyre, idei jó helyezésének pedig nagyrészt az az oka, hogy a font gyengélkedése olcsóbbá tette a piacot. Emellett a befektetők nem lepődtek meg azon, hogy feszültek a kilépési tárgyalások, és lassul a brit gazdaság. A brit cégösszeolvasztásban és -felvásárlásban a helyieken kívül az amerikai és az ausztrál vevők voltak a legaktívabbak: a legnagyobb amerikai hitelkártyagyártó, a Vantiv nyáron 10 milliárd dollárt fizetett az internetes fizetéseket intéző Worldpay Groupért, a fűszergyártó McCormick pedig 4,2 milliárd dollárért vette meg a Reckitt Benckisert.
Az Institute for Fiscal Studies vezető brit kutatóintézet hétfőn nyilvánosságra hozott elemzéséből kiderül: évi 50 milliárd fontnyi pluszbevételt kellene előteremteni ahhoz, hogy Philip Hammond pénzügyminiszter elérje a célját, és a 2020-as évek közepére megszüntessék a költségvetési hiányt. A deficit a GDP 10 százalékáról 2,4 százalékra csökkent, mióta 2010-ben hatalomra léptek a konzervatívok, nagyrészt a költségek lefaragásának köszönhetően, ez azonban súlyos problémákhoz vezetett a többi között az egészségügyben, ahol nőtt a várakozási idő, valamint a börtönökben, ahol a súlyos őrhiány miatt gyakoribb az erőszak. A kormányzat emellett 1 százalékban maximálta a köztisztviselők éves béremelését, és befagyasztotta a segélyeket, de a növekvő infláció miatt erősödik a nyomás Hammondon, hogy enyhítsen a megszorításokon. A pénzügyminiszter november 22-én terjeszti be a költségvetést az alsóházban.
Nem lesz elég vámos
Kereskedelmi megállapodás nélkül akár ötszörösére nőhet a vámáru-nyilatkozatok mennyisége Nagy-Britannia és az Európai Unió között, ezeknek a feldolgozásához azonban nem lesz elég vámos sem az Egyesült Királyságban, sem pedig európai partnerországaiban – figyelmeztetett hétfői számában a Financial Times. Nagy-Britanniában ötezer új vámtisztviselőre lenne szükség 2019 márciusáig, a megnövekvő adminisztráció pedig évente 4–9 milliárd font többletköltséget okozhat a szigetország cégeinek. A Brexit-tárgyalások bizonytalan kimenetele miatt az uniós országok egyelőre vonakodnak növelni a vámosok számát, pedig kiképzésük évekbe telik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.