A jelentősen növekvő jövedelmek meglátszanak a lakossági fogyasztáson is. Az idei első fél évben a lakosság egy főre jutó havi átlagos kiadása 79,6 ezer forint volt, ami a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint folyó áron 7 százalékkal, a fogyasztói árak alakulását figyelembe véve pedig 4,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A reálkeresetek 10 százalékos növekedése és az alacsony, 2,3 százalékos áremelkedési ütem együttes hatása tette lehetővé, hogy mindenből többet vegyenek az emberek. Havonta a legtöbbet, egy főre vetítve átlagosan 21 300 forintot élelmiszerekre és alkoholmentes italokra, 17 200 forintot lakásfenntartásra és háztartási energiára, 8900 forintot közlekedésre költött a lakosság. Leginkább az élelmiszerekre fordított kiadások növekedtek, fejenként 1580 forinttal, reálértéken a változás a vendéglátás és szálláshely-szolgáltatás terén volt a legnagyobb, ahol a fogyasztás 9,2 százalékkal nőtt, de jelentős, 6,4 százalékos volt a bővülés a kultúra, szórakozás terén is.
A háztartások az év hátralévő részében is dinamikusan növelhetik fogyasztásukat, miután a reálkeresetek továbbra is nagymértékben növekedhetnek. Ráadásul a GKI Gazdaságkutató szerint a fogyasztói bizalmi index is magasan áll, más szóval az emberek hajlandók is elkölteni a többletjövedelmük egy részét.
A KSH elemzése szerint a háztartások tulajdonában lévő tartós fogyasztási cikkek állománya az utóbbi évtizedekben jelentősen bővült, egyes alapvető cikkeknél már megközelíti a teljes ellátottságot. Az infokommunikációs és szórakoztatóelektronikai eszközök szélesedő termékpalettájáról választva folyamatosan változik és bővül a lakosságnál fellelhető cikkek köre.
Az idei első fél évben a háztartások több mint fele (54 százaléka) rendelkezett plazma-, LCD- vagy LED-televízióval, míg egy évvel korábban csak 48 százalékuk. A száz otthonra jutó automata, félautomata mosógépek száma 85 darab volt, míg a hagyományos mosógépeké mindössze kilenc. Lassan teret hódít magának a mosogatógép is: a háztartások 18 százaléka használt ilyen eszközt. Saját tulajdonú személygépkocsival minden második háztartás rendelkezett.
Napjainkban szinte az összes otthonban (92 százalék) található mobiltelefon, általában több is: a KSH adatai szerint száz háztartásra 186 darab jutott. A háztartások kétharmadában (66 százalék) volt valamilyen számítógép, asztali számítógéppel 41, laptoppal vagy notebookkal 42 százalékuk rendelkezett, ám a netbookok és a tabletek kevésbé elterjedtek, előfordulási arányuk 14 százalékos volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.