A kutatással foglalkozó hazai vállalkozások árbevétele ugyan a 2014-es 274 milliárd forintról, 2015-ben 340 milliárd forintra ugrott, viszont 2016-ban lecsökkent 305 milliárd forintra – írja az OPTEN. Ezzel párhuzamosan – teszik hozzá – a működő vállalkozások száma 19 darabbal csökkent 2014-2015 viszonyában. Jó hír viszont, hogy az alkalmazotti létszám ezzel ellentétben mindhárom évben nőtt a megelőző évhez képest.
A szektor cégfluktuációs indexe (CFI), amely az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez, az országos átlagnál, amely 10-11 százalék, némileg alacsonyabb, bár növekvő tendenciát mutat. Az elindult felszámolási eljárások aránya, ugyanakkor rendkívül alacsony 1 százalék alatti, a végelszámolási eljárások aránya szintén csekély, végig 2,5 százalék alatt maradt a vizsgált 3 éves időszakban.
Az OPTEN kitért rá, hogy a vizsgált cégek többsége, 72,98 százaléka természettudományi és műszaki kutatással foglalkozik, míg a fennmaradó 27,02 százalékot a társadalomtudományi és humán kutatást végző vállalkozások teszik ki. Árbevétel tekintetében a természettudományi és műszaki kutatással foglalkozó cégek adják az összes árbevétel 83,69 százalékát és az alkalmazotti létszám 82,79 százalékát. Ehhez képest a humán területen kutató cégek teljesítménye elenyésző. A CFI index a reál területen kutató cégek esetében az országos átlag közelében alakult, 2016-ban 10,66 százalékon állt, míg a humán területen jóval ez alatt található (7,31 százalék).
A kutató cégek jórészt a mikro- és kisvállalkozások köréből kerülnek ki. A 100 millió forint alatti árbevételű cégek teszik ki a működő vállalkozások 66,96 százalékát. Részesedésük a szektor összárbevételéből 2016-ban, csak 8,81 százalék, és az összes alkalmazotti létszám 27,41 százalékával rendelkeznek. A 100 millió és 1 milliárd forint közötti árbevétellel rendelkező vállalkozások száma a tavalyi évben 260 darab volt, amely cégek összesen 84 milliárd árbevétellel a szektor teljesítményének 27,65 százalékát adták, míg a dolgozó létszám tekintetében részesedésük 26,20 százalékot tett ki. Tavaly összesen 45 darab olyan kutató cég működött, melyek nettó árbevétele meghaladta az 1 milliárd forintot, ezen cégek adják a szektor összárbevételének 63,52 százalékát, és az alkalmazotti létszám 43,77 százalékát – áll a sajtóközleményben.
Régiós szinten vizsgálva a cégek működését, megállapítható a Közép-Magyarországi Régió nyomasztó túlsúlya. A vizsgált cégek 60,47 százaléka működik a fővárosban és Pest megyében. A központi régióban keletkezik a szektor bevételeinek több mint 81,1 százalékka. A központi régió után következik a Dél-Alföldi Régió, míg a többi régió tőlük messze lemaradva található.
Az OPTEN kiemeli: a kutatásra fordított hazai és uniós támogatások jó része nem ezeknél a cégeknél csapódik le, ugyanis a támogatásoknak nem feltétele, hogy a pályázó fő tevékenysége valamilyen kutatási tevékenység legyen. Emellett pedig jelentős források mentek az akadémiai és az egyetemi kutató intézeteknek is. A fő tevékenységként kutatással foglalkozó vállalkozások, a multinacionális nagyvállalatok kutatási részlegei, valamint az állami és egyetemi kutatóhelyek mellett a hazai innováció motorjai. Gazdasági eredményeik jól mutatják, hogy a kutatás-fejlesztésre költött támogatásoknak még mindig van helye.
https://www.vg.hu/gazdasag/fejlesztest-szolgal-mar-550-milliard-forint-2-648795/
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.