A globális pénzügyi válságot követően kezd visszatérni a bizalom a lakossági hitelezés iránt. „Különösen igaz ez a fogyasztási hitelekre, ahol akár 50-60 százalékos a keresletnövekedés az elmúlt egy évben. Az alacsony kamatszint és a növekvő reálbérek is ösztönzik az embereket a fogyasztásra, de a közelgő ünnep is jelentős forgalmat generálhat a háztartási hitelek piacán” – mondta a Világgazdaságnak Binder István. A Magyar Nemzeti Bank felügyeleti szóvivője szerint fogyasztóként első lépésként azt kell eldöntenünk, szükségünk van-e a hitelre, s ha igen, akkor mit vegyünk fel: folyószámlahitelt, személyi kölcsönt, hitelkártyát, áruhitelt vagy akár szabad felhasználású jelzáloghitelt, de a mai napig kedveltek, főleg a nagyvárosokban, a zálogházak kézizálog-kölcsönei is.
Binder István felhívta a figyelmet: csak tudatosan, felelősen szabad eladósodni, célszerű tájékozódni a konstrukciókról, például a Magyar Nemzeti Bank hitel- és lízingválasztó oldalán (www.mnb.hu), ahol a hitelösszeg, futamidő és más paraméterek megadása után megkapjuk a teljes piaci kínálatot. Ez Magyarország legszélesebb körű, legnaprakészebb összehasonlító programja, jogszabály alapján kell a bankoknak feltölteniük és frissíteniük a kondícióikat – húzta alá. Akinek esetleg nincs internetes hozzáférése, segítséget kaphat az MNB ügyfélszolgálatain vagy a 13 megyeszékhelyen elérhető fogyasztóvédő pénzügyi tanácsadó irodákban is.
Binder István nyomatékosította: a hitel kiválasztásánál számos mutatót – a hitel törlesztőrészlete, a kamat mértéke – érdemes megnézni, de a legfontosabb a teljes hiteldíjmutató (THM), hiszen ez mutatja meg teljes egészében, mennyibe kerül az adott hitel. Nem mellékes, hogy a felvett fogyasztási hitelek esetében az átlagos THM 2012 elején még 30 százalék volt, ami mostanra – az MNB kamatcsökkentési politikájának is köszönhetően – 15 százalékra mérséklődött.
A szóvivő rámutatott: nem mindegy az sem, hogy rövid, közép- vagy hosszú távon adósodik el egy személy vagy család, érdemes a futamidőt is megnézni. Példaként levezette: ha valaki 100 ezer forintot vesz fel 22 százalékos kamattal, 2 százalékos kezelési költséggel egy évre, akkor a havi törlesztése 9500 forint, s összesen 114 ezret kell visszafizetnie. Ha azonban ezt három évre veszi fel ugyanazon kondíciókkal, akkor a törlesztőrészlete ugyan kevesebb mint négyezer forint lesz, ám összességében több mint 141 ezer forintot kell lerónia hitelintézetének. Arra is felhívta a figyelmet, hogy míg korábban a fogyasztási kölcsönök alapvetően fix kamatozásúak voltak, ma egyre több a változó kamatozású konstrukció. Utóbbi hosszabb futamidő esetén az esetlegesen bekövetkező kamatemelkedés miatt kockázatot jelent, főleg a három évnél hosszabb futamidejű személyi hitelek – illetve természetesen a lakáshitelek – esetében, amit érdemes mérlegelni a konstrukció kiválasztásakor. Ezért az MNB ma leginkább a hosszabb távon belátható törlesztést kínáló, fix konstrukciók mellett teszi le a voksát.
Binder István aláhúzta: számos szabály védi a fogyasztókat, hogy ne adósodjanak el irreális mértékben, ahogy korábban sokakkal ez megtörtént. A 2010 után életbe lépett fogyasztóvédelmi és ügyfél-tájékoztatási szabályok mellett ilyen az MNB adósságfék-rendelete is. Ezt a 300 ezer forintot meghaladó összegű háztartási hitelekre kell alkalmazni: a 400 ezer forintnál magasabb havi jövedelemmel rendelkező ügyfél esetében az összes vállalt törlesztőrészlet a jövedelem 60 százaléka lehet, 400 ezer forintnál kisebb jövedelem esetén pedig 50 százalék.
Az elmúlt egy év során sokat javult a magyar válaszadók bizalma a bankok és a pénzügyi szolgáltatók iránt. A felmérés több, növekvő pénzügyi tudatosságára utaló trendet is azonosított – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt., illetve anyavállalata (IPF) által végzett, öt országra kiterjedő reprezentatív kutatásból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.