A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szemszögéből azért fontos összefogni a pénzügyi edukációt és a pénzügyi tudatosságot segítő lehetőségeket, mert abban az esetben, ha a megtakarítások nem megfelelő helyen vannak ( Quaestor-ügy), akkor makrogazdasági szempontból nagy hiányt okozhatnak az államnak, amit az el szeretne kerülni.
„Nem csak a válságok mutatják meg, hogy nem vagyunk kellően tudatosak, hanem a felmérések is” – mondta Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium Pénzügyekért felelős államtitkára. Az államtitkár kiemelte, az OECD jelentéséből is kiderül, hogy sokan nem alkalmazzák pénzügyi ismereteiket. Hangsúlyozta, a magyar pénzügyi kultúrában hiányzik az előrelátás és a tudatos tervezés – és sokan nem hasonlítják össze az előttük álló lehetőségeket sem.
A Századvéd Politikai Iskola Alapítvány 2017-es felmérése szerint, a megkérdezettek 59,3 százaléka csekkel fizeti rezsiköltségeit, míg 23,8 százalékuk fizet csak banki átutalással. „Akiknek vannak megtakarításaik, ők sem tudatosan kezelik” – tette hozzá Hornung.
Az államtitkár kiemelte, hazánkban számos olyan lehetőség van,amely a megtakarítást segíti, például az állampapír-piac, a lakás-előtakarékosság, az életbiztosítás vagy éppen a Tartós Befektetési Számla (TBSZ).
A magyar állam egyik legfontosabb célkitűzése a hosszú távú öngondoskodás ösztönzése. Az önkéntes pénztárak száma csökkent, mert konszolidáció történt a piacon a hatékonyabb működés érdekében. Az önkéntes nyugdíjpénztárak bevételéről Hornung elmondta, pozitív meglepetéssel fogadták, hogy azok bevételei nőttek – ez azt jelenti, hogy a magyar lakosság keresi ezeket a megtakarítási lehetőségeket. A másik nagy megtakarítási lehetőség az önsegélyező pénztárak. Ezeknek a számai is javuló tendenciát mutatnak – az NGM bízik benne, hogy a jövőben ezt a lehetőséget is egyre többen veszik majd igénybe.
A minisztérium továbbá fontosnak tartja, hogy a különböző formákban előforduló pénzügyi tudatossággal foglalkozó szervezeteket egységesítsék és az edukációt is fejlesszék.
„Ennek érdekében alkottuk meg azt a stratégiát, amely hosszú távon összefogja a pénzügyi edukációt. Ez egy 7 éves program, melynek keretén belül átülteti a tudatosságot a fiatal generációnak, amely a program fő célcsoportja” – mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy természetesen az idősebb korosztályt is megszólítják. További cél az, hogy a tudatos fogyasztással elkerüljék azokat a válsághelyzeteket, melyek az elmúlt években kialakultak, és cél az is, hogy csökkenjen a készpénzhasználat, amely a gazdaság fehéredésében segít – zárta előadását Hornung Ágnes, az NGM államtitkára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.