A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői a keddi kamatdöntő ülés előtti prognózisukban közölték: a monetáris tanács legutóbbi ülésének enyhítési alapállásra valló jegyzőkönyve, és az enyhítési hajlamot alátámasztó legutóbbi MNB-szakértői nyilatkozatok alapján „nagyon meglepőnek” tartanák, ha az MNB kedden nem jelentené be enyhítési eszköztárának kibővítését.
A ház szerint a mennyiségi enyhítés – jóllehet egyértelmű módszer lenne – valószínűtlen, mivel a magyar gazdaság jelenlegi ciklusában nehezen lehetne megindokolni e módszer szükségességét, ráadásul ez fel is duzzasztaná az MNB mérlegét.
A Morgan Stanley londoni elemzői szerint ennél valószínűbbnek tűnik a hosszú távú hozamok lefelé kényszerítése a jegybanki kamatcsere-tranzakciók (IRS) újrakezdésével. A cég szerint az kevésbé egyértelmű, hogy az MNB miként tudná ösztönözni a bankokat a rögzített kamatozással ajánlott hosszú futamidejű hitelkínálat növelésére. A hozamgörbe egyenesebbé tétele azonban a magyar jegybank számára csak köztes célkitűzés, a végső cél az, hogy a lehető legtöbb háztartás rögzített kamatozású hitelekhez jusson – vélekednek a Morgan Stanley közgazdászai.
Felidézték, hogy nemrégiben jelentősen, az addigi 2,9, illetve 2,8 százalékról 3,8, illetve 3,3 százalékra javították a magyar gazdaság idei és jövő évi növekedési ütemére adott előrejelzésüket az ösztönző hatású monetáris és költségvetési háttér, az euróövezeti növekedési kilátások javulása, az EU-folyósítások gyorsuló lehívása és a jelentős, eddig visszafojtott kereslet miatt.
A Morgan Stanley szakértői szerint azonban ezek a növekedési ütemek egyértelműen meghaladják a magyar gazdaság növekedési potenciálját, amelyet a ház 2 százalék körülire taksál. Ebben a helyzetben a cég londoni elemzői szerint nem maradt sok kapacitástöbblet a magyar gazdaságban, és ezért felfelé ható inflációs kockázatok mutatkoznak.
Jóllehet a jelenlegi monetáris alapállás eltúlzott mértékben lazának tűnik, mindazonáltal a forintot támogató jelentős külső fizetési védőtartalék, az a jegybanki törekvés, hogy a kamatok a lehető leghosszabb ideig alacsonyan maradjanak, és az, hogy az infláció valószínűleg a tűrési sáv felső, 4 százalékos küszöbe alatt marad, azt jelenti, hogy az MNB egyelőre „nem siet” a jelenleginél kevésbé enyhe alapállás kommunikálásával – vélekedtek a Morgan Stanley londoni elemzői.
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics elemzői is elismerik hétfői előrejelzésükben, hogy az MNB monetáris tanácsa „kivételesen enyhe” alapállású, és a ház szerint a keddi kamatdöntő ülés közleménye még akár további enyhítés lehetőségére is utalhat.
Mindemellett a cég várakozása szerint a tizenkét havi infláció a következő hónapokban még a magyar jegybank célszintje alatt marad, és ez is valószínűtlenné teszi az MNB-alapkamat módosítását.
A Capital Economics londoni elemzői hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy a magyar gazdaság csaknem teljes foglalkoztatottság mellett működik, ugrásszerűen gyorsul a bérkiáramlás, és ebben a környezetben a cég azzal számol, hogy az éves infláció 2018 elején átlépi az MNB 3 százalékos központi célszintjét.
A ház várakozása az, hogy mindezek miatt a monetáris tanács a pénzügypolitika irányának visszafordítására kényszerül, és jövőre kamatemelésbe kezd. A Capital Economics elemzőinek véleménye szerint ha ez elmarad, az „ronda inflációs sokk” kockázatával járna.
A cég londoni elemzőinek prognózisa szerint az MNB alapkamata 2018 végéig 1,50 százalékra növekszik a jelenlegi 0,90 százalékról.
Más nagy londoni házak is jósolják új előrejelzéseikben a MNB monetáris politikájának szigorodását, bár e prognózisok fokozatosabb ütemű kamatemelési hullámot valószínűsítenek.
A Fitch Group pénzügyi szolgáltatási és hitelminősítői vállalatcsoporthoz tartozó BMI Research pénzügyi-gazdasági elemzőház jelenleg érvényes előrejelzése szerint az MNB 2018 vége felé egyes nem konvencionális enyhítési intézkedéseit kezdi majd leépíteni, és 2019-ben kezd kamatemelésbe.
A BMI Research várakozása szerint a magyar jegybank 2019 végéig 2,00 százalékra emeli alapkamatát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.