Célunk, hogy minél többen használják a tőkepiacokat Magyarországon – jelentette ki Máté-Tóth István, a Budapest Értéktőzsde (BÉT) üzletfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettese a Világgazdaság „Megtakarítási trendek – Mit hozhat a jövő?” című konferenciáján. A szakember elmondta, hogy a magyar eszközök sokkal attraktívabbak lettek az elmúlt időszakban – akár CDS-felárakat nézzük, akár az állampapírokat –, és javultak a magyar gazdaság növekedési kilátásai is, ami által csökkent a rizikó, a vállalatok tőkeköltségével együtt.
Nagyon jó, hogy van egy tőkepiac, ahol a magyar vállalatok tőkét vonhatnak be, valamint a magyar háztartások nagyobb rizikó mellett nagyobb hozamokat érhetnek el – mondta, majd hozzátette: fontos funkciója a tőkepiacnak az is, hogy a rizikó átruházható, transzformálható. Ehhez Máté-Tóth István szerint a tőkepiacoknak jól kell működnie, kiszámíthatónak, likvidnek és hozzáférhetőnek kell lenniük. „Azaz kell hogy legyen egy jól működő infrastruktúra” – jelentette ki. Ez egy társadalmi elfogadottságot feltételez, és szintén fontos, hogy a tőzsdén szereplők legyenek elszámoltathatóak. A szabályzórendszer – akár a transzparencia, akár a piaci viselkedések vizsgálata – adott, Magyarországnak nincsen se hátránya, se előnye a többi uniós tagállamhoz képest – tette hozzá.
Magyarországon a tőkepiacok kicsik, akár a részvénypiacra, akár a kötvényfinanszírozásra gondolunk. A szakember vélemény szerint a magyar vállalatok nem igazán használják ezt a finanszírozási formát. „Vannak nagyon sikeres gazdaságok, ahol a tőkepiac sokkal fontosabb szerepet tölt be, mint Magyarországon, és ezek az államok versenyképesebbek is hazánknál” – tette hozzá.
Máté-Tóth István kijelentette, a magyar vállalkozások túlnyomóan banki finanszírozástól függnek. Elmondta azt is, hogy van egy kínálati probléma is, ugyanis a piac mérete kicsi, Magyarországon a rizikótűrő-képesség pedig alacsony. Hozzátette, ezt alátámasztják a statisztikai adatok is, a magyar megtakarítási szerkezet konzervatív, a részvényarány csupán 4 százalék, és külföldi részvényekbe például többet fektetnek be. Az ingatlanmegtakarítás nagyon népszerű, de nem az ingatlanfejlesztések, hanem az ingatlanok kezelése a sláger – fűzte hozzá.
„Azt szeretnénk elérni, hogy minél több vállalat legyen a tőzsdén, többen és többet kereskedjenek ott” – fogalmazott a vezérigazgató-helyettes. Végül elmondta, a tervek között mindig is szerepelt, hogy a Magyarországon működő bankok ott legyenek a tőzsdén is, aminek lenne egy olyan pozitív üzenete is, hogy gazdálkodásuk átláthatóbb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.