BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még két évig négy százalék közelében lehet a gazdasági növekedés

Az építőipar, a szolgáltatások és a fogyasztásbővülés hajthatja az év végéig a gazdaságot, jövőre pedig a járműipari beruházások befejezése adhat lendületet a növekedésnek.

A harmadik negyedévben 3,6 százalékkal nőhet a magyar GDP a Világgazdaság által megkérdezett elemzők konszenzusa szerint. A teljes évre így 3,8 százalékos növekedést vetítenek előre, míg jövőre 3,6 százalékos lehet a bővülés mértéke az elemzői adatok alapján. A nemzetgazdasági tárca, a jegybank, az Európai Bizottság és az EBRD előrejelzéseinek átlaga alapján a teljes éves bővülés megegyezik az elemzők által becsülttel (3,8 százalékos növekedés), 2018-ra viszont az intézmények magasabb, 3,8 százalékos gazdasági növekedést prognosztizálnak. Az elemzői és az intézményi előrejelzések összesítése során idén 3,8, jövőre pedig 3,7 százalékos GDP-bővülés rajzolódik ki.

Jövőre 3,6 százalékos lehet a gazdasági bővülés mértéke az elemzői adatok alapján
Forrás: MTI Fotó: Ujvári Sándor

Termelési oldalról a harmadik negyedévben is pozitívan járulhat hozzá a növekedéshez az ipar, az építőipar és a szolgáltató ágazatok, míg fékezheti a növekedést a mezőgazdaság teljesítménye, ami az időjárás változékonyságával magyarázható – mondta a Világgazdaság kérdésére Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági kutatásvezetője. Az építőipar növekedését nagyban meghatározza az uniós források felhasználásának beindulása, illetve a lakásépítési kedv jelentős növekedése – tette hozzá az elemző.

A felhasználási oldalon a bérek által alátámasztott fogyasztásbővülést és a beruházások felfutását emelte ki Regős Gábor, ám fékező tényezőként említette a külkereskedelmet. A kereslet növekedése és a beruházások importigénye a cserearány romlását és a nettó export negatívba fordulását hozta, ami a következő időszakokban is jellemző lehet. Az elemző szerint a fogyasztás növekedését a bérek emelkedése okozza, amihez egyaránt hozzájárul a munkaerőhiány, a szociális hozzájárulási adó csökkentése, illetve a minimálbér és a garantált bérminimum emelése.

A belső kereslet élénkülésével összhangban ismét pozitív lehetett a piaci szolgáltatások hozzájárulása a növekedéshez: az ágazati bontást tekintve a nyári szezonban a kereskedelem, a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás maradhatott a húzóágazat. A szolgáltatási szektort a harmadik negyedévben a kiemelt sportesemények is támogathatták – válaszolta kérdésünkre Kuti Ákos, az MKB elemzési központjának igazgatója.

Az év végéig megmarad az építőipar, a szolgáltatások és az ipar gazdaságélénkítő szerepe, felhasználási oldalról pedig a fogyasztás és a beruházások járulhatnak hozzá a növekedéshez, míg a külkereskedelmi egyenleg fékezheti azt – mondta a várható folyamatokról a Századvég elemzője. Az év második felében a mérsékelt bázishatást, illetve a karácsonyi időszak várt fogyasztásbővülését emelte ki Kuti Ákos, aki szerint 2018 elején az ipar lehet a húzóerő Magyarországon az új kapacitások átadásának köszönhetően, a növekvő munkaerőhiány viszont kockázatokat hordoz magában.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.