BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Növekvő kedvezmények a munkaerő-megtartáshoz

A magyar gazdaság növekedésének egyik legnagyobb akadályává vált az elmúlt hónapokban a mind több területet érintő munkaerőhiány.

A magyar gazdaság növekedésének egyik legnagyobb akadályává vált az elmúlt hónapokban a mind több területet érintő munkaerőhiány. Érthető, hogy a jogalkotók is igyekeznek a mobilizálható munkaerő-felesleg átcsoportosítását minél jobban elősegíteni. E tekintetben fontos lépés volt a mobilitási célú lakhatási támogatás bevezetése, amelyet a jövő évtől a tapasztalatok figyelembevételével jóval kedvezőbbé tesznek – mondta Bedő Krisztina, az EY adótanácsadási üzletágának partnere. A szakember szerint lényeges engedménynek számít, hogy míg az idén a havi minimálbér 40 százalékáig adhatja a munkaadó, jövőre már 60 százalék lesz a mértéke az adómentesen nyújtható támogatás összegének a foglalkoztatás első két évében. Ennek köszönhetően a támogatás az idei havi 51 ezer helyett 82 800 forint lehet. Ez a vidéki városokban egy teljes lakás havi bérleti díját fedező támogatás lehet.

A támogatotti kör szélesítését segíti elő az a szabályozási változás is, amely szerint a kölcsönzött munkavállalók és a határozott idejű munkaszerződéssel dolgozók esetében is az említett mértékű lakhatási támogatás nyújtható adómentesen, ha a munkahely és az állandó lakóhely között legalább 60 kilométer a távolság, vagy legalább három órát tart a tömegközlekedéssel való munkába járás. Az új szabályok szerint a támogatásra jogosulttá válik az a dolgozó is, akinek van ugyan a munkaviszony létrejöttét megelőző 12 hónapban és a támogatás nyújtásának időpontjában a munkahely közelében lakása, de az abban lévő tulajdonhányada nem haladja meg az 50 százalékot. Ugyancsak jogosult a támogatásra az a dolgozó, akinek a méltányolhatónál nagyobb tulajdonrésze van, de az adott ingatlanban valaki más haszonélvezeti joggal rendelkezik. Január 1-jétől a támogatás nemcsak új, hanem fennálló, határozott időre szóló munkaviszonnyal rendelkező dolgozóknak is adható – itt nem a munkahelyteremtés, hanem vélhetően az elvándorlás megakadályozása volt a hívószó.

Bedő Krisztina a mobilitási kedvezmények mellett fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a munkáltatók a jövőben utazási költségtérítéssel és egyéb, nem pénzbeli juttatással segíthetik a gyakorlati idejüket az adott munkáltatónál letudó szakképző iskolai tanulókat. A megfelelő javadalmazás segíthet abban, hogy az adott fiatal pályakezdőként is ugyanott helyezkedjen el.

A munkaerőhiány enyhítésének egy teljesen más oldalról való megközelítési eszköze lehet a közérdekű nyugdíjas-szövetkezetek tagjaként elvégzett munka.

A közérdekű nyugdíjas-szövetkezet célja, hogy a még aktív időskorúaknak foglalkoztatást, a munkaerőpiacon további aktív részvételt biztosítson, a tagok gazdasági és szociális helyzetét előmozdítsa. Az EY adópartnere arra hívja fel a figyelmet, hogy a nyugdíjas-szövetkezet öregségi nyugdíjban részesülő tagja nem fizet 18,5 százalék társadalombiztosítási járulékot, maga a nyugdíjas-szövetkezet pedig a jövő évtől a csökkenő járulékterhek mellett 21 százalékos adó és járulék megfizetésétől mentesülhet, így vélhetően ezen munkavállalói kör foglalkoztatásának költsége versenyképes lehet munkaadóik számára.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.