A miniszterelnök hozzáfűzte: ez a térség Európa gazdasági motorja, és dinamikus fejlődés előtt áll, a Kínával együttműködő 16 országban 119 millió ember él. Korábban Európa modernizálta Kínát és Ázsiát forrásokkal és technológiával, most a Kelet csillaga, Kína és Ázsia felemelkedése történik, illetve onnan érkezik tőke és technológia Európa továbbfejlesztésére – mondta a kormányfő. Az együttműködés Kínával egy win-win helyzet, ebből egész Európa és Kína is profitál. Számos sikeres kínai cég van jelen Magyarországon, zászlóshajói a digitális gazdaságnak, amelyek meghatározzák a nemzetgazdaságok jövőbeni sikereit.
Orbán Viktor kiemelte: az Egy övezet – egy út kínai program kölcsönös előnyökkel jár, ennek sikerében Közép-Kelet-Európa is érdekelt. Hozzátette: büszke arra, hogy az erről szóló megállapodást Magyarország írta alá először Közép-Kelet-Európában. A miniszterelnök megjegyezte: a legversenyképesebb befektetési környezet jött létre a térségben, ennek köszönhető, hogy sok milliárd dollár értékben valósultak meg kínai vállalatok beruházásai Közép-Kelet-Európában.
A kormányfő jelezte: a pénzügyi együttműködésre helyezik a hangsúlyt, a Kína – Közép-Kelet-Európa Alap eddigi tevékenysége sikeresnek bizonyult.
Most kezdődik a második fázis, a kínai és a magyar Eximbank erről ír alá egyezséget egymilliárd dollár értékben, a csúcstalálkozóhoz kapcsolódva. Orbán Viktor utalt arra, hogy Magyarország 1-1 milliárd jüan értékben kötvényt bocsátott ki Kína belső és külső piacán is.
A miniszterelnök bejelentette: a kínai forrásokból megvalósuló Budapest-Belgrád vasútvonal korszerűsítésére vonatkozó közbeszerzési felhívást ma közzéteszik, Kína, egy EU-tagország és egy tagjelölt ország közös beruházása révén a tengeri selyemút európai végpontja és Közép-Európa között modern vasúti összeköttetést hoznak létre.
A kormányfő arról is szólt, hogy cél a kínai nyelvismeret terjesztése, Magyarországon már 12 egyetemen lehet kínaiul tanulni.
A kínai miniszterelnök szerint a 16 közép-kelet-európai ország és Kína együttműködése összhangban van a globalizáció trendjeivel, az utóbbi években 6 milliárd dollárról 9 milliárd dollárra emelkedett a kínai befektetések összege a térségben, szerteágazóak az üzleti kapcsolatok.
Li Ko-Csiang közölte: a Kína – Közép-Kelet-Európa Alap második fázisának elindítása mellett kettő milliárd dollár értékű fejlesztési alapot is létrehoznak. Az Egy övezet – egy út program révén, kínai és közép-kelet-európai cégek együttműködésében harmadik országok piacát is meg lehet hódítani Európában.
Felhívta a figyelmet arra, hogy Kína az elkövetkezendő években több trillió dollár összegben importál árukat, így a közép-kelet-európai cégek előtt is számos lehetőség kínálkozik, például agrártermékek, tej, méz, gyümölcs esetében is. Szerinte a magyar agrártermékek versenyképesek lesznek a kínai piacon. Jelezte azt is: a térségbe érkező kínai turisták száma 200 ezerről 930 ezerre nőtt az elmúlt években.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.