Az Európai Bizottság áfareformja jelentős pénzforgalmi terhet róhat a külkereskedelemben érintett vállalkozásokra a Crowe FST adótanácsadó és könyvvizsgáló szerint. A brüsszeli tervezet lényege, hogy az Európai Unió területén történő értékesítés után az eladónak a jövőben a belföldi értékesítéshez hasonlóan a más tagállamokba értékesített áruk után is fel kell számítania az áfát, méghozzá a vevő országa szerinti áfamértékkel, majd a vevő a rá számlázott áfát – a belföldi beszerzéseihez hasonlóan – a saját áfabevallásában visszaigényelheti. Az adótanácsadó szerint azért lesz jelentős hatással a pénzforgalomra az EB javaslata, mert eddig az EU-n belüli értékesítésekre áfa felszámítása és befizetése nélkül került sor, míg ezután az eladót adófizetési kötelezettség terheli majd, a vevőnek pedig vissza kell igényelnie a rá kiszámlázott áfát.
Bársony Farkas, a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham Hungary) elnöke a Világgazdaságnak kiemelte, hogy már egy ideje tart az EU áfaszabályainak megreformálása, mivel a 1993 óta működő rendszer elavult. A javasolt reform egyik célja az áfacsalások visszaszorítása, emellett az áfarendszer egyszerűsítése. A bizottság becslése szerint a tagállamoknak évente körülbelül 150 milliárd eurós (46,3 ezermilliárd forint) kárt okoznak a kieső áfabevételek. Ennek az összegnek mintegy a harmada a határokon átnyúló áfacsalás. A tervezet szerint az ilyen csalások miatti bevételkiesés éves szinten akár 80 százalékkal, vagyis 40 milliárd euróval is csökkenhetne.
Az AmCham tagsága üdvözöl és támogat minden olyan kezdeményezést, amely az adórendszer átláthatóságát, egyszerűsítését célozza – hangsúlyozta a szervezet elnöke. Hozzátette: mindenkinek az érdeke, hogy az áfacsalások száma nagymértékben csökkenjen, és így tisztuljanak a piaci verseny feltételei, arról nem is beszélve, hogy e határokon átnyúló áfacsalások nemcsak a piaci versenyt torzíthatják, hanem bűnszervezeteket is finanszírozhatnak. Bársony Farkas úgy véli, hogy az áfacsalások visszaszorítása mellett legalább ilyen fontos az áfarendszer egyszerűsítése is.
Földes Balázs, a Crowe FST szenior menedzsere szerint a reformterv a hazai vállalkozásokra nézve a legalapvetőbb változásokat jelentheti az EU-hoz való csatlakozásunk óta, hisz minden olyan céget érint, amely az egységes piac bármely országában található vállalkozással kereskedik. A hazai szereplőknek fel kell készülniük az új szabályozással járó kihívásokra is, például ismerniük kell az egyes célországokban érvényes áfakulcsot az áruikra vonatkozóan. A reformot ugyanakkor legkorábban is csak 2022-ben lehet majd bevezetni, ám egyelőre még nem fogadták el a tagállamok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.