Arra ösztönzi a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) pályázatain induló cégeket, hogy minél előbb készüljenek fel a támogatói szerződések megkötésére. Az NGM azonban rendhagyó módon olyan társaságokat is megkeresett a kisvállalkozások termelési kapacitásbővítését célzó, 48 milliárd forint keretű Ginop-1.2.1-16 konstrukció kapcsán, amelyek még nem nyertek – derült ki a Világgazdaság birtokába került iratokból. A tárca hangsúlyozta is a cégeknek, hogy az értesítés nem minősül irányítóhatósági döntésnek, vagyis kötelezettségvállalásnak, a döntési eljárás folyamata viszont hamarosan lezárul, így segítséget akarnak nyújtani a támogatási szerződések megkötésének előkészítéséhez.
A pályázaton projektenként legalább 25, legfeljebb 500 millió forintot lehet nyerni, a tájékoztatóban azt ígéri a vállalkozóknak a minisztérium, hogy pozitív elbírálás esetén soron kívül elindítják az elektronikus pályázótájékoztató és kommunikációs rendszeren (EPTK) keresztül az adategyeztetés folyamatát annak érdekében, hogy a támogatási szerződés hatálybalépése, valamint a támogatási előleg kifizetése még 2017 decemberében megtörténjen. Vagyis az NGM sem rejti véka alá, hogy a merőben szokatlan lépés célja az éves kifizetési terv teljesülése, amin egyébként a fejlesztéspolitikai intézményrendszerben dolgozók 12–24 havi prémiuma is múlhat. Márpedig a terv az, hogy az év végéig odaítéljék a források 85 százalékát, azaz csaknem 7600 milliárd forintot, 2700 milliárd pedig ténylegesen is a nyertes pályázókhoz kerüljön.
Ezzel összefüggésben az NGM-hez tartozó Gazdaságfejlesztési Programok Ügyfélszolgálata arra kérte a pályázó kkv-kat, hogy a támogatási szerződések gyors és gördülékeny megkötése érdekében készítsék elő a kommunikációs tervet, az aláírási címpéldányt, a banki igazolást, illetve az önerő rendelkezésre állásáról szóló nyilatkozatot. Az ügyfélszolgálat külön kitért arra, hogy az igényelt előleg utalásához az adott vállalkozásnak szerepelnie kell az adóhivatal köztartozásmentes adózókat tartalmazó adatbázisában. Fontos szempont, hogy a nullás igazolásnak az utalás pillanatában is érvényesnek kell lennie, ezért érdemes 2017. decemberre keltezni. Mindez valóban könnyebbség lehet azoknak, akiket később arról értesítenek, hogy nyertek, azokat a vállalkozókat viszont, akik nem jutnak forráshoz, fölösleges adminisztratív feladatokkal terhelik.
A szóban forgó Ginop-1.2.1-16 népszerűségét jelzi, hogy a 48 milliárd forintos keret terhére 1136 pályázat érkezett be 178,5 milliárdos támogatói igénnyel. A FAIR adatai szerint az irányító hatóság eddig 238 projektet már támogatott 41,6 milliárd forint értékben. A FAIR eljárásrendi lekérdezéséből az is kiderül, hogy 168 szerződést már megkötöttek 29,8 milliárdos összegben, a tényleges kifizetés azonban csak 63 esetben történt meg, így még csak 5,8 milliárd forint van a végfelhasználóknál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.