A nemzetközi hitelminősítő közölte: a feltörekvő európai gazdaságokban 2,4-3,8 százalék közötti növekedési ütemet vár 2018-ban, és arra számít, hogy az erős makrogazdasági háttér jövőre mérsékelten javítja a kinnlevőség-állomány minőségét a térségben.
A Moody's megállapítja, hogy a magyar, a szlovén és a román bankrendszer kinnlevőség-minősége már az elmúlt három évben is javult a jelentős mérlegtisztítási műveletek és a kormányzati intézkedések nyomán. A cseh és a szlovák bankrendszerben ugyanakkor továbbra is kockázatforrás az egyéni adósokkal és az ingatlanszektorral szembeni jelentős kitettség.
A lengyel bankrendszer fizetőképességi kockázatait mérsékelte, hogy a svájci frankban denominált ingatlanhitelek átváltását célzó törvénytervezetek az utóbbi időben „felpuhultak” – áll a Moody's csütörtöki elemzésében.
A hitelminősítő szerint a magyar bankrendszerben a kinnlevőség-állomány és a betétállomány – loan to deposit (LTD) – rátájának markáns javulása is segíti a hitelkihelyezés élénkülését. A Moody's grafikus kimutatása szerint a magyar bankszektor LTD-rátája a 2012-ben mért csaknem 120 százalékról 2016 végéig 80 százalék alá csökkent.
A Moody's csütörtöki londoni szektorelemzése felidézi, hogy a magyar bankrendszerre a cég pozitív kilátást tart érvényben.
A hitelminősítő tavaly júniusban javította pozitívra a magyar bankrendszerre adott kilátását. E pozitív kilátást a Moody's nemrégiben megerősítette, és ehhez fűzött elemzésében kiemelte, hogy várakozása szerint a szektorszintű nem teljesítő kinnlevőség-ráta a teljes hitelportfolió 9 százaléka körüli szintre csökken 2018 végéig a tavalyi év végén mért 14,7 százalékról. Ezt a folyamatot más nagy londoni házak is kiemelték legutóbbi elemzéseikben.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) minap ismertetett éves kimutatása szerint Magyarország a térség azon gazdaságai között van, amelyekben a legnagyobb mértékben csökkent a problémás követelésállomány. A feltörekvő európai gazdaságok átalakulásának finanszírozására 1991-ben alapított bank legfrissebb féléves összesítésében kimutatta, hogy a régióban az idei év elejével zárult tizenkét hónapban 18,1 százalékkal, 10,2 milliárd euróval, 46,5 milliárd euróra csökkent a rossz kinnlevőségek (NPL) összege.
Az új EBRD-jelentés kiemelte, hogy a vizsgált időszakban a közép- és kelet-európai régió két országának, Magyarországnak és Romániának sikerült 10 százalék alá csökkentenie szektorszintű NPL-rátáját, és a térség egyik gazdaságában sem volt már 20 százalék feletti rosszhitel-ráta.
A Standard & Poor's idén augusztusban felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az addigi stabilról a magyar államadósság befektetési ajánlású, BBB mínusz/A-3 osztályzatának kilátását, és ehhez fűzött indoklásában kiemelte: véleménye szerint egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a magyar bankszektor nem teljesítő kinnlevőségeinek csökkenő rátája, valamint a banki hitelezés fenntartható élénkülése javítja a magyar monetáris politika transzmissziós funkcióját.
A három nagy nemzetközi hitelminősítő közül a Standard & Poor's és a Fitch Ratings tart érvényben pozitív kilátást a magyar államadós-besorolásra. A Moody's magyar szuverén osztályzatának kilátása stabil.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.