A január-novemberi egyenlegen belül
Az NGM közleménye szerint csak novemberben 220,8 milliárd forint volt a hiány.
A tárca kiemeli, hogy
a költségvetés változatlanul megelőlegezi az uniós támogatásokat a projektek mielőbbi sikeres megvalósulása érdekében.
Ezek így már megközelítették az 1925,2 milliárd forintot, ami több mint 500 milliárd forinttal haladja meg a tavalyi év novemberéig kifizetett összegeket – közölte az NGM, hozzátéve, hogy ezzel szemben az Európai Unió eddig 381,7 milliárd forintot utalt át a hazai költségvetésnek.
Az állam működési és beruházási kiadásain túl novemberben 2,75 millió nyugdíjas és nyugdíjszerű ellátásban részesülő kapott a havi ellátásával együtt inflációkövető kiegészítő emelést és idén először prémiumot. A maximálisan 12 ezer forintos prémium egyszeri juttatás volt, míg a 0,8 százalékos kiegészítés az ellátás összegébe beépülve a jövő év januárjától esedékes 3 százalékos emelés alapjául szolgál majd – tette hozzá a nemzetgazdasági tárca.
Az adatok szerint az előző évhez viszonyítva érdemben növekedtek áfából és az szja-ból származó bevételek, valamint a biztosítottak által fizetett nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékok. A tárca hozzátette, hogy ebben kiemelt szerepe van a tavaly megkötött hatéves bérmegállapodásnak, hiszen mindez nem adóemelés eredménye, hanem a foglalkoztatás bővülésének köszönhető.
A részletes adatok szerint az első tizenegy hónap
A társasági adóbevétel az első tizenegy hónapban 467,2 milliárd forint volt, 51,3 milliárd forinttal maradt el az egy évvel korábbitól. Az általános forgalmi adóból befolyt 3207,1 milliárd forint bevétel 260,1 milliárd forinttal magasabb az egy évvel korábbinál. Jövedéki adóból pedig 933,8 milliárd forint érkezett, ami 14,5 milliárd forinttal több a tavalyinál, ezen belül 33,5 milliárd forinttal több jövedéki adót fizettek az üzemanyagokra és 13,5 milliárd forinttal kevesebbet a dohánytermékekre a jogszabályváltozásra adott piaci reakciók miatt. A magasabb bérkiáramlás nyomán 185,8 milliárd forinttal 1739,7 milliárd forintra nőtt a személyi jövedelemadó-bevétel.
A kiadási oldalon a családi támogatásokra kifizetett 379,2 milliárd forint, csak 100 millió forinttal nagyobb a tavalyinál, ezen belül a családi pótlékra 1,1 milliárd forinttal fizettek többet, 292,8 milliárd forintot. A lakásépítési támogatásokra fordított kiadások a 168,5 milliárd forintot tettek ki, ami 36,5 milliárd forinttal (27,7 százalék) magasabb, mint a tavalyi év azonos időszakában.
A költségvetés kamatkiadásai 13,9 milliárd forinttal 1052,6 milliárdra nőttek, a devizakamatok 7,1 milliárd forinttal csökkentek, a forintkamatok viszont 21 milliárddal forinttal nőttek. Miközben a kamatkiadások nőttek, a bevételek csökkentek, ezért 47,2 milliárd forinttal romlott a kamategyenleg, azaz ennyivel emelkedett a költségvetés nettó kamatkiadása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.