A felmondások kényszerítik ki leginkább a béremelést – derül ki a Világgazdaság birtokába jutott felmérésből, amelyet a Budapesti Corvinus Egyetem Vállalatgazdaságtan Intézete készített összességében több mint 800 milliárd forint árbevételt elérő, mintegy 13 ezer alkalmazottat foglalkoztató 27 cég vezetőinek válaszai alapján.
A felmondások aránya riasztóan magas, a cégek alkalmazottjainak csaknem 10 százaléka mondott fel az utóbbi egy évben. A vállalkozások átlagosan 8 százalékos béremelést terveznek, ami a várt árbevétel-növekedésnél (3,7 százalék) lényegesen magasabb. A munkaerőhiányra sokszínű eszköztárral reagálnak a vállalatok: habár a béremelés (80 százalék) a legnyilvánvalóbb válasz, a rugalmas foglalkoztatási formák, szervezeti változtatások, ingázás támogatása és a munkakörnyezet javítása, felnőttképzés, valamint az oktatási intézményekkel kiépített kapcsolatok alkalmazása is széles körű.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) gazdaságpolitikai bizottsága a minap tárgyalta a támogatásával készült tanulmányt. A VOSZ társelnöke, Tardos János a Világgazdaságnak elmondta: valamennyi településtípus és minden képzettségi szint esetében jelentkezik a munkaerőhiány. Összességében a középfokú végzettségűekből van a legnagyobb hiány, ez különösen a kisebb településeken kritikus. Budapesten azonban már nincs elég felsőfokú végzettségű munkavállaló, belőlük van a legkevesebb az optimális létszámhoz képest a cégeknél. A várakozások szerint egyre nagyobb lesz az igény a felsőfokú végzettségűek iránt.
A dolgozók egy része más munkahelyet, munkakörülményeket keres, mint korábban, és mint amit a vállalati szektor kínál. Kevesebbet, rugalmasabban vagy máshol akar dolgozni az emberek egy része. A tanulmány szerint a potenciális munkaerőpiaci tartalékok aktivizálhatóságával kapcsolatban a vállalatok nem túl bizakodók. Leginkább az idősek továbbfoglalkoztathatóságában bíznak.
A pesszimista várakozás egyik lényeges eleme a fiatalabb korosztályokkal való elégedetlenség: nehezebben motiválhatónak és megtarthatónak ítélik a fiatalokat. Nagy fokú az elégedetlenség a fiatalok képzettségével kapcsolatban, és ennek megfelelően az oktatási rendszer megítélése is negatív. Az oktatási rendszertől leginkább az alapkészségek garantálását várják. A vállalatok széles körben szerveznek vagy támogatnak képzéseket az alkalmazottjaik számára. A vállalatok igénylik a kormányzati politika válaszait a munkaerőpiaci kihívásokra. A válaszadók szerint a kormányzat legfontosabb feladata az oktatási-képzési rendszer javítása lenne. Ezen túlmenően a járulékok és az áfa csökkentése segíthetné a vállalatokat az árbevétel növekedését meghaladó béremelési kényszer elviselésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.