BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több mint egymilliárd euróval csökkent a fizetési mérleg többlete

A harmadik negyedévben 806 millió euró volt a folyó fizetési mérleg többlete, 1,063 milliárd euróval alacsonyabb az előző negyedévinél, és 1,192 milliárddal az egy évvel korábbinál. Legutóbb 2015 negyedik negyedévében volt ennél alacsonyabb a folyó fizetési mérleg aktívuma – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtökön közzétett legfrissebb adataiból.

A múlt év elejétől a fizetési mérleg többlete egyébként jelentős hullámzást mutat: a tavalyi második negyedévben 2,264 milliárd euróval érte el legmagasabb összegét és az idei második negyedévben is kétmilliárd eurót közelítve 1,868 milliárd volt, de a múlt év végén és az idei év első negyedében 1 milliárd euró körül alakult, 930, illetve 1078 millió euró volt.

A tőkemérleg 297 millió euró többlettel zárta a harmadik negyedévet amiből az uniós tőketranszeferek 376 millió eurót tettek ki, ami alig több mint harmada az előző negyedévi 1,046 milliárdnak, de 211 millió euróval nagyobb a tavalyi harmadik negyedévinél, amikor vége felé közeledtek az előző költségvetési ciklus kifizetései.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) székháza
Forrás: AFP

A folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes többlete, amely az ország finanszírozási pozícióját (képességét) jellemzi a külfölddel szemben, 1,103 milliárd euró lett a harmadik negyedévben, több mint 60 százalékkal – 1,793 milliárd euróval – kevesebb az előző negyedévinél és 795 millió euróval elmaradt az egy évvel korábbitól. A szezonálisan kiigazított külső finanszírozási képesség 1,372 milliárd euró volt, a harmadik negyedéves GDP 4,4 százaléka, szemben az előző negyedévi 9,2 százalékkal és az egy évvel korábbi 8,6 százalékkal.

A fizetési mérlegben a külkereskedelmi áruforgalom exporttöbblete mindössze 197 millió euró volt a harmadik negyedévben, 1,290 millióval kevesebb az előző negyedévinél és 797 millióval maradt el az egy évvel korábbitól.

Az importkiadások növekedése meghaladta az exportét

Az előző negyedévhez képest 1,572 milliárd euróval visszaestek az exportbevételek és 282 millióval csökkentek az importkifizetések, míg az egy évvel korábbi adatokhoz hasonlítva az export 1,547 milliárd euró növekedése messze elmaradt az importkiadások 2,344 milliárdos emelkedésétől. A szolgáltatások kereskedelmi többlete az előző negyedévhez képest 338 millió euróval 2,039 milliárd euróra nőtt, de árnyalatnyival 82 millió euróval elmaradt az egy évvel korábbitól. Ezen belül az idegenforgalom aktívuma 281 millió euróval nőtt az előző negyedévhez képest és 41 millió euróval meghaladta az egy évvel korábbit is.

A jövedelmek kiáramlása mindössze 53 millió euróval haladta meg a második negyedévit, és 1,192 millió euróra rúgott, ami 456 millió euróval több az egy évvel korábbinál.

A közvetlen működőtőke befektetések külföldi tulajdonosait megillető profit a harmadik negyedévben hét negyedéve a legtöbbet, 1,885 milliárd eurót tett ki,

ami 145 millió euróval több az előző negyedévinél és 524 millió euróval haladta meg az egy évvel korábbit. A pénzügyi mérleg tanúsága szerint azonban a nekik járó profitnál jóval nagyobb összeget, 2,166 milliárd eurót visszaforgattak újrabefektetett jövedelemként, miután ez az összeg az előző negyedévben éves mélypontot ütött meg, 305 millió euró volt. Emellett a harmadik negyedévben 303 millió euró friss működtőke befektetés érkezett az előző negyedévi 425 millió tőkekivonás után, magyar vállalkozások 563 millió eurót fektettek be külföldön, amiből 383 milliót az ott megtermelt profit visszaforgatásából finanszíroztak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.