BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A lakosság fogyasztani kezdett

A GDP 3,2 százalékára mérséklődött, de uniós szinten továbbra is magas volt az államháztartás négy negyedéves külső finanszírozási képessége 2017 harmadik negyedévében – derült ki a Magyar Nemzeti Bank Fizetési mérleg jelentéséből.

A GDP 3,2 százalékára mérséklődött, de uniós szinten továbbra is magas volt az államháztartás négy negyedéves külső finanszírozási képessége 2017 harmadik negyedévében a szektorális megtakarítás szerint – derült ki a Magyar Nemzeti Bank Fizetési mérleg jelentéséből. A költségvetés finanszírozása a harmadik negyedévben (az előző időszakhoz hasonlóan) visszafogott volt (–1,9 százalék GDP-arányosan), ami a fogyasztás és a foglalkoztatás bővüléséből adódó emelkedő adóbevételeknek tulajdonítható. A külső finanszírozási képesség egyébként hullámzó volt az elmúlt években, 3 és 7 százalék között mozgott.

A vállalati szektorban az előző éveknél alacsonyabb finanszírozási képességet mértek. 2016-ban a GDP 1 százaléka körül alakult a nettó hitelfelvétel, 2017-re ez 0,6-0,7 százalékra csökkent. A szektorra már 2014 óta igen alacsony finanszírozási ráta jellemző, ami az uniós források mellett a felhalmozott megtakarítások miatt is alakulhat így.

A háztartások négy negyedéves nettó pénzügyi megtakarítása az elmúlt évben a GDP 4,5 százaléka körül alakult, ami elmarad a 2016 előtti szinttől, azonban magasabb, mint a gazdasági válság előtt jellemző adat. A szezonálisan igazított nettó hitelfelvétel az ingatlanhitelek emelkedésének, az egyéni vállalkozóknak nyújtott növekedési hitelprogram kölcsöneinek és a földhitelek bővülésének következtében az év eleji trendbe illeszkedett. A fogyasztási hitelek terén viszont egyelőre nem tapasztalható érdemi növekedés. A lakosság pénzügyi eszközeinek bővülése az értékpapír-vásárlásokban, a látra szóló folyószámlapénzekben és a növekvő készpénzállományban mutatkozik meg elsősorban. A háztartások finanszírozási rátája annak ellenére alacsonyabb a 2015-ös szinthez képest (akkor 7-8 százalék volt jellemző, most 4-5 százalék közötti), hogy a lakossági hitelek kamatszintje – a jelzáloghiteleké és a szabad felhasználásúaké is – jelentősen alacsonyabb.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.