BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Merkel versenyképesebb adórendszert akar

Az amerikai kormányzat protekcionista politikája volt az egyik legfőbb téma tegnap Davosban a Világgazdasági Fórumon.

A protekcionizmus nem megfelelő válasz, nem segít megoldani a gazdasági kihívásokat, ha elzárkózunk a világtól – hangsúlyozta davosi felszólalásában Angela Merkel. A német kancellár nyilvánvalóan Donald Trump politikájára utalva kijelentette: „Ha valaki úgy érzi, hogy a dolgok nem tisztességesek, nem kölcsönösen előnyösek, akkor ezekre a problémákra többoldalú megoldást kell keresni, nem pedig az egyoldalú protekcionizmus útjára lépni.”

Angela Merkel német kancellár beszédet mond a 48. Világgazdasági Fórumon a svájci Davosban 2018. január 24-én.
Forrás: MTI/EPA/Laurent Gillieron

Azt ugyanakkor elismerte, hogy Európa nem panaszkodhat, ha egyes országok, például az Egyesült Államok átalakítják az adórendszerüket. Ehelyett saját reformokkal kell az ilyen lépésekre válaszolnia. Ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy Németország és Franciaország erőfeszítéseket tesz egy közös uniós adórendszer kialakítására.

A Brexittel kapcsolatban Merkel azt mondta, sajnálja a britek döntését, de a távozásuknak az Európai Unióból van jó oldala is: „Bátorságot adott Európának ahhoz, hogy előrelépjen.” Mint kijelentette: „Szoros kapcsolatot akarunk Nagy-Britanniával”, majd hozzátette, hogy nyitott minden ötlet iránt, de az unió alapvető eszméivel kapcsolatban nem lehet szó kompromisszumokról. Az egységes piachoz való hozzáférés például elválaszthatatlan az európai állampolgárok szabad mozgáshoz való jogától. A brit kilépést egyébként szóba hozta Davosban Paolo Gentiloni olasz miniszterelnök is, és Michel Barnier-nak, az Európai Bizottság főtárgyalójának ellentmondva úgy vélekedett, hogy a majdani kapcsolatokat rendező megállapodásnak a pénzügyi szektor is része kell, hogy legyen. Erre a lehetőségre utalt még a hét végén Emmanuel Macron francia elnök is a BBC-nek adott interjújában. A megállapodásban szerinte is szerepelhetnek a pénzügyi szolgáltatások bizonyos aspektusai, „de ez attól függ, hogy a felek milyen előfeltételeket hajlandók elfogadni”.

Merkel mellett egyébként több más vezető politikus, többek között Narendra Modi indiai és Justin Trudeau kanadai kormányfő, valamint Michel Temer brazil elnök is aggodalmát fejezte ki Davosban az erősödő protekcionizmus miatt, vezető amerikai tisztségviselők azonban tegnap elutasították azokat a vádakat, hogy Trump „Amerika az első” politikája károkat okozna a globalizációnak és a világkereskedelemnek. Steven Mnuchin pénzügyi és Wilbur Ross kereskedelmi miniszter sajtótájékoztatón a Reuters értékelése szerint megadta az agresszív alaphangot az elnök érkezése előtt. Trump ma érkezik Davosba, és pénteken szólal fel a fórumon.

A két miniszter védelmébe vette az eddig hozott kereskedelmi intézkedéseket, például a mosógépekre és a napelemekre kivetett vámot, és figyelmeztettek, hogy ezeket újabbak követik majd.

Mnuchin hangsúlyozta, hogy az amerikai érdekek előtérbe helyezésével az Egyesült Államok a széles körű megállapodások helyett a kétoldalú kereskedelmi egyezményeket preferálja.

A pénzügyminiszter beszélt a dollár gyengüléséről is, ami szerinte kereskedelmi szempontból rövid távon kimondottan javítja az Egyesült Államok lehetőségeit. „Hosszabb távon viszont a dollár ereje az amerikai gazdaság erejét tükrözi, így tartalékdevizaként az első marad” – tette hozzá.

A dollár több mint hároméves mélypontra gyengült a főbb devizákkal szemben Mnuchin kijelentésére, mert erősödnek az aggodalmak Trump protekcionista politikája miatt, és amiatt, hogy az amerikai deviza hozamelőnye elkezd csökkenni, ahogy a világ legnagyobb központi bankjai elindulnak a monetáris szigorítás útján. A hat főbb devizával szemben kalkulált dollárindex 2014 decembere óta először esett a 90 pontos küszöb alá kedden, tegnap délelőtt 0,49 százalékos mínuszban, 89,44 ponton állt.

Tegnap felszólalt Davosban Emmanuel Macron is. A francia elnök új üzenettel érkezett a globális elit számára: befektetni, osztozni és védelmezni. Szerinte a gazdasági vezetőkön múlik, csökken-e a jövedelmi szakadék, amelyet a globális kapitalizmus mohósága hozott létre, ezért arra kérte őket, hogy cselekedjenek felelősen, és koncentráljanak a közjóra, az egészségügyre, az oktatásra, a környezetvédelemre. Ennek érdekében felszólította a Google-hoz, Facebookhoz és Amazonhoz hasonló internetes óriáscégeket, hogy tisztességesen adózzanak minden országban, ne használják ki a kiskapukat arra, hogy adóparadicsomba menekítsék a profitjukat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.