Az elmúlt évben kevesebb, 684 jogorvoslattal foglalkozott a hatóság, miközben 2016-hoz képest megnyolcszorozta a bírságok összegét, ami így meghaladta a 800 millió forintot – egy évvel korábban ez közelíttet az 500 millióhoz. A hatóságnak nem érdeke a bírságok mértékének növelése, a pénz nem is KH kasszáját gyarapítja, az a központi költségvetésbe kerül – emelte ki Rigó. A hatóság 2015 novembere óta már nemcsak az eljárások jogszerűségét, hanem a szerződések teljesítését is vizsgálja. A szervezet 2017-ben több mint száz ilyen ellenőrzést végzett, melyekből a Döntőbizottság által kiszabott bírságok összegének több mint fele származott.
Tavaly a nyílt eljárások száma az uniós értékhatárt elérő közbeszerzésekben elérte a 73 százalékot, e közben az elmúlt évben 2016-hoz képest mintegy 45 százalékkal, 470 re csökkent a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások száma. Ez pedig azt jelzi, hogy hogy 2017-ben tovább nőtt a verseny és az átláthatóság a közbeszerzési piacon – fogalmazott a Közbeszerzési Hatóság elnöke Mindeközben
2017-re 16 százalékra csökkent az egyajánlatos eljárások száma, mely 2015-ben még 27 százalék volt.
Az elmúlt évben összesen 8811 közbeszerzési eljárást írtak ki Magyarországon, melyek összértéke elérte a 3457 milliárd forintot, ami több mint 70 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ez az összeg a teljes magyar GDP (bruttó hazai össztermék) mintegy 9,8 százalékát teszi ki. A közbeszerzési piac mérete jelentősen nőtt tehát tavaly és ezzel párhuzamosan fokozódott a verseny is: míg 2016-ban átlagosan hat vállalkozás indult el egy-egy közbeszerzési pályázaton, 2017-re ez a szám nyolcra nőtt.
Tehát egyre több vállalkozás gondolja úgy, hogy érdemes elindulni a közbeszerzési pályázatokon, a növekvő verseny ugyanis a visszaélések kockázatának mérséklődését hozza magával
– fogalmazott az elnök.
A 2015-ben elfogadott új közbeszerzési törvény rendelkezéseinek köszönhetően az elmúlt évben rekordot döntött a magyar kis- és középvállalkozások által elnyert közbeszerzések összértéke, mely a 2016-os mintegy 826 milliárdról, 2017-ben közel 1460 milliárd forintra emelkedett. Darabszámot tekintve pedig az összes eljárás 82 százalékát nyerték el hazai kis- és középvállalkozások. Az elnök várakozásai szerint a tendencia 2018-ban is folytatódni fog.
A versennyel párhuzamosan pedig az Európai Bizottság belső piaci eredménytáblája szerint a transzparencia, a közbeszerzések átláthatósága is nőtt, ami 2016-ban elérte a száz százalékot.
Idén a hatóság az átláthatóság és a tiszta verseny biztosítása mellett a fenntarthatóságra is kiemelt figyelmet fordít, meghirdeti „A fenntartható közbeszerzések éve” programot – mondta Rigó Csaba Balázs.
A környezetvédelmi szempontokat figyelembe vevő eljárások mind értékben, mind darabszámban növekednek: 2017-ben 831 ilyen eljárás indult, több mint 100 milliárd forint értékben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.