Magasabb lehet a 2017-es gazdasági növekedés, mint amit előzetesen vártam, 4 százalék körül alakulhat a GDP-bővülés – értékelte a 2017-es költségvetés végrehajtását a Világgazdaságnak Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács (KT) elnöke. Az uniós ESA-elszámolás szerinti hiányt sikerült tartani, azonban az EU-s források miatt a pénzforgalmi egyenleg ennél rosszabbul alakult – egészítette ki. Ennek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium előrejelzése szerint a költségvetésben szereplő 2,4 százalék helyett 2 százalék körül alakulhat az ESA-hiány, míg a pénzforgalmi egyenleg szerinti deficit 5 százalék lehet.
Az egyes szektorok közül elsőként az építőipar korrekcióját emelte ki a KT elnöke, mondván, az építőipar a 2016-os visszaeséshez képest magához tért, és jelentős fejlődést mutatott fel. A beruházások is támogatták a gazdasági növekedést, Kovács Árpád várakozásai szerint 22 százalékos beruházásbővülés várható a 2017-es év egészére, a többi között az uniós forrásoknak köszönhetően.
Bár a tavalyi költségvetést sikerült jól végrehajtani, két kockázatról nem szabad megfeledkezni – mondta Kovács Árpád. Az egyik az uniós források kezelése, amelyre kiemelt figyelmet kell fordítani továbbra is, a másik pedig az Eximmel kapcsolatos elszámolási vita. Ez a két kockázat szerinte egyaránt éveken átívelő figyelmet kíván. Az uniós pénzekkel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy nagyjából 1,5 százalékponttal segíthették a gazdaság növekedését. Ez viszont Bulgáriától Észtországig jellemzi az újonnan csatlakozó uniós tagokat, az EU a felzárkózásukat segíti, egyfajta kiegyenlítő folyamat zajlik Európa nyugati és keleti része között.
A mezőgazdaság alulteljesített 2016-hoz képest, azonban így is tisztes teljesítményt nyújtott a szektor – fejtette ki Kovács Árpád. Érdekes jelenség, hogy tavaly a jelentősen növekvő bérek nyomták felfelé a fogyasztást, az infláció mégis mérsékelten növekedett 2016-hoz képest. A KT elnöke kiemelte, hogy a bővülő háztartási kereslet ellenére a forint árfolyama is stabil maradt.
Az idei előirányzat a 4 százalékot megközelítő stabil növekedést biztosít, és ezzel párhuzamosan az államadósság is tarthatja a csökkenő pályát – fejtette ki várakozásait Kovács Árpád. Az idén várhatóan később elfogadandó (a 2019-es évre érvényes) költségvetéssel kapcsolatos kérdésre úgy válaszolt, hogy a makropálya jól látható, és a külföldi intézmények előrejelzése is afelé mutat, hogy a 3,5 százalékos GDP-növekedés is elérhető. A 3 százalék feletti bővülés nagy dolog a jelenlegi környezetben – emelte ki a KT elnöke.
A hosszú távú kilátásaink is kedvezők, ami elsősorban a globális konjunktúrának köszönhető – vélekedett Kovács Árpád. Egyre jobbak a kínai, amerikai adatok, és Európa is egyre inkább magára talál. A Költségvetési Tanács elnöke azt hangsúlyozta, hogy érdemes lenne felkészülni az anticiklikus fiskális politikára, amely a versenyképesség növelésével valósítható meg elsősorban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.