A turizmus-vendéglátásban jelenleg egyszerre él 5, 18 és 27 százalékos áfakulcs is, ami példátlanul nagy mértékű megkülönböztetés az ágazati szereplők, a tevékenységek és egyes termékek között. Még ebben a parlamenti ciklusban van esély az áfamix egyszerűsítésére, így az étteremben elvitelre készült ételek forgalmi adója például 22 százalékponttal csökkenhetne – tudta meg a Világgazdaság.
Gál Pál Zoltán, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének elnöke lapunknak elmondta: már csak az időpont kérdéses, amikor sor kerül az áfatörvény módosítására, de szakmai konszenzusra épülő reményeik szerint ez hamarosan megtörténhet. Ugyanakkor valószínűleg ebben a parlamenti ciklusban már nem csökkentik tovább a legnagyobb, 27 százalékos sávban maradt közétkeztetési és az idei évtől 18 százalékos szállodai áfát, hiszen az hangsúlyosabb gazdaságpolitikai döntés, mint a vendéglátást uraló áfakáosz rendbetétele.
Így azonos mértékben adózna a helyben készült (most 5 százalék áfával és 4 százalék turisztikai hozzájárulással számolt) és az elviteles (most 27 százalékkal adózó) étel, és nem kellene különböző áfakulcsot alkalmazni például a palackozott üdítőre (27 százalék), illetve a helyben készült limonádéra (5+4 százalék).
A kereskedelmi vendéglátóhelyek január elsejétől a tavalyi 18 százalék helyett már csak 5 százalék áfát plusz 4 százalék turisztikai hozzájárulást számítanak fel a helyben készült ételeikre, de ha a vendég elvitelre rendel ételt, azt már 27 százalékos áfával kötelesek számlázni, kivéve, ha az eredetileg helyben rendelt ételt mégis elcsomagoltatják, mivel a megfelelő áfakulcs használatát az eredeti szándék indokolja. A rendezvényekre kiszállított ételeket is a legmagasabb áfával kell számlázni. Itt is van kivétel, mert kedvezőbb áfa terheli a választékból azokat a fogásokat, amelyek helyben készülnek el, azokra ugyanis a legalacsonyabb áfa alkalmazható.
A palackozott alkoholmentes italok áfája változatlanul 27 százalék, a palackozott ásványvízé is, de ha a vendég helyben készült limonádét kér – például ásványvízből –, akkor az már 5+4 százalékkal adózik.
Gál Pál Zoltán szerint a leghangsúlyosabb döntések már megszülettek, a további lépések már a költségvetésnek sem „fájnak” annyira. Sőt, a központi büdzsében az egyik soron csökkenő bevételt a másik soron, az emelt bérek után befolyó bevételek várható emelkedése kompenzálná.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.