A nemzetközi hitelminősítő a magyar, a cseh, a lengyel, a szlovák és a szlovén bankrendszerben végezte el vizsgálatát.
A cég közölte, hogy a régióban 3-4 százalék közötti gazdasági növekedés vár az idén.
A Moody's 13 oldalas összefoglalója szerint a legderűlátóbb véleményt a magyar és a szlovén bankok pénzügyi igazgatói fogalmazták meg az idei hitelkiáramlási kilátásokról, de térségi átlagban is a megkérdezett bankvezetők 71 százaléka mondta azt, hogy a hitelkereslet növekedésére számít 2018-ban. Mindössze 10 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy a hiteligény csökkenésétől tart az idén.
A Moody's megjegyzi, hogy a magyar és a szlovén gazdaságban a korábbi években jelentősen zsugorodott hitelkihelyezés értéke a problémás kinnlevőségek magas aránya és a magánszektorbeli adósságleépítési folyamat miatt, ám a két országban megkérdezett banki pénzügyi igazgatók most arra számítanak, hogy az eddig lefojtott kereslet különösen a lakossági szektorban élénkülésnek indul.
A válaszadó térségi pénzügyi igazgatók 90 százaléka ugyanakkor arról is beszámolt, hogy nagyon éles a verseny az országcsoport hitelpiacán, viszont csak 25 százalék tartotta hasonlóan élesnek a versenyhelyzetet a betétgyűjtési piacon.
Ezzel kapcsolatban a Moody's hangsúlyozza, hogy
az elmúlt néhány évben a közép- és kelet-európai EU-térség csaknem mindegyik bankja a kinnlevőségek és a betétállomány rátájának jelentős csökkenéséről számolt be, mivel a betétbeáramlás növekedési üteme meghaladta a hitelkiáramlásét.
A csütörtökön ismertetett felmérés szerint a vizsgált bankok pénzügyi igazgatóinak nagy többsége stabil vagy javuló eszközminőségi mutatókat vár az idén. A válaszadók 53 százaléka azt mondta, hogy 2018-ban a tavalyihoz hasonló arányú problémás kinnlevőség-állományra számít, 42 százalékuk pedig az eszközminőség javulását jósolja a kedvező gazdasági kondíciók környezetében.
Az eszközminőségi folyamatokat a magyar és a szlovák bankok pénzügyi vezetői ítélték meg a legderűlátóbb módon, a lengyel bankok pénzügyi igazgatói ugyanakkor óvatosabban nyilatkoztak
- áll a Moody's Londonban közzétett beszámolójában.
A hitelminősítő szerint az eszközminőséggel kapcsolatos, általánosságban kedvező hangulat közepette is a felmérésbe bevont pénzügyi igazgatók 65 százaléka a tartalékolási költségek növekedését várja az idén. A Moody's hangsúlyozza, hogy tavaly a válaszadóknak még csak a 32 százaléka számolt ugyanezzel, de igaz az is, hogy a tartalékolási költségek tavaly nagyon alacsonyak voltak a térségben.
A Moody's elemzői közölték: az ő véleményük is az, hogy a hitelkihelyezés gyors növekedése az idén a tavalyinál nagyobb hitelveszteségi tartalékolást tesz szükségessé a közép- és kelet-európai EU-gazdaságok bankrendszereiben.
A Moody's a térségben 34 bankra tart érvényben minősítést. A hosszú távú betétminőségi besorolások átlaga a szlovéniai bankrendszerre jellemző, nem befektetési szintű „Ba1”-től a cseh bankszektor elsőrendű „A2” osztályzati átlagáig terjed.
A magyar bankrendszer súlyozott betétosztályzati átlaga a Moody's listáján „Baa3”, a befektetési kategória alapszintje.
A Moody's már másfél éve pozitív kilátást tart érvényben a magyar bankrendszerre.
A hitelminősítő e pozitív kilátást nemrégiben megerősítette, és ehhez fűzött elemzésében kiemelte, hogy várakozása szerint a szektorszintű nem teljesítő kinnlevőség-ráta a teljes hitelportfolió 9 százaléka körüli szintre csökken 2018 végéig a 2016 végén mért 14,7 százalékról.
Ezt a folyamatot más nemzetközi hitelminősítők is kiemelték legutóbbi elemzéseikben.
A Standard & Poor's tavaly augusztusban felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az addigi stabilról a magyar államadósság befektetési ajánlású, „BBB mínusz/A-3” osztályzatának kilátását, és ehhez fűzött indoklásában hangsúlyozta: véleménye szerint egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a magyar bankszektor nem teljesítő kinnlevőségeinek csökkenő rátája és a banki hitelezés fenntartható élénkülése javítja a magyar monetáris politika transzmissziós funkcióját.
A három nagy nemzetközi hitelminősítő közül a Standard & Poor's és a Fitch Ratings tart érvényben pozitív kilátást a magyar államadós-besorolásra. A Moody's magyar szuverén osztályzatának kilátása stabil.
Magyarországot 2016 óta mindhárom cég a befektetési ajánlású kategóriában tartja nyilván.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.