A gazdasági növekedés egyik fontos alapeleme a tőke. Olcsó tőke akkor érhető el, ha a világgazdaságban likviditás bőség van – tehát fontos a nemzetközi környezet. Fontos továbbá, hogy a magyar gazdaság eladósodottsága alacsony legyen, ez úgy érhető el, ha a költségvetés fenntartható módon egyensúlyban van évről évre – hangsúlyozta Pogátsa. Néha elhangzik, hogy pluszos költségvetést kellene produkálni, de ez azt jelentené, hogy a magángazdaságoktól von el forrást a központi költségvetés.
Az sem mindegy, hogy milyen valutában adósodik el egy ország. Külföldi valutában eladósodni veszélyesebb, ezért került nagy gondba Görögország, és ezért nincs bajban Japán.
A másik kulcsfontosságú elem a gazdasági növekedés szempontjából a munkaerő. Ezen a téren akkor érhető el növekedés, ha minél többen dolgoznak minél magasabb hozzáadott értéken és minél hatékonyabban. A közmunkaprogram ebben nem segít, mert valójában egy eltartotti program. Pogátsa szerint ez egy értelmetlen rendszer, amivel a program résztvevői is nagy vesztesek. A nyugaton dolgozóknak vannak hazautalásai (3%/GDP), de ezek után nem itthon fizetnek adót, TB-t, nyugdíjjárulékot.
A foglalkoztatás kulcsa a piacképes tudás. A vállalatok azokat az embereket keresik, akik tudnak, a cégek oda települnek, ahol van szakképzett munkaerő, ezért is fontos, hogy emelkedjen általánosan az emberek tudása. Ahhoz, hogy a munkaerő nőjön, tudást kell adni az embereknek.
A tőke és a munkaerő mellett szükség van néhány soft változóra is, mint például a technológia, tudás és együttműködés – ezeket is mind az iskolarendszertől kell, hogy megkapja az ember. Szükség van kutatást és fejlesztést végző intézményekre. A magasabb béreknek van egy olyan visszacsatolása, hogy többet fektetnek tanulásba a nagyobb keresettel rendelkezők, a megszerzett tudás tovább növeli a piaci értéküket. Kell még kiszámíthatóság és korrupciómentesség is.
Az EU átlagnál arányaiban 1,5 százalékkal költünk kevesebbet oktatásra, 1 százalékkal átképzésre, 2,5 százalékkal egészségügyre, 5 százalékkal szociálpolitikára. A felzárkózáshoz éppen többet kellene költeni GDP arányosan ezekre.
Pogátsa szerint valódi munkahelyekre van szükség, amelyek itthon vannak, és nem EU-s és állami forrásokkal vannak kitömve. A fenntartható stabilitás lényege, hogy csak forintban adósodjon el Magyarország, meg kell finanszírozni a fent említett növekedési alrendszereket, úgy mint az oktatást, az egészségügyet, a szociálpolitikát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.