Svájcban a pénzromlás üteme a decemberben mért 0,8 százalékról januárban 0,7 százalékra lassult éves összevetésben. A havi alapú adat mínusz 0,1 százalékos lett, decemberben nem volt elmozdulás. Az éves bázisú adat enyhén alatta marad a 0,8 százalékos elemzői várakozásnak, míg a havi adat megfelel az előrejelzéseknek. A maginfláció 0,5 százalékra csökkent a megelőző havi 0,7 százalékról.
A svájci statisztikai hivatal szerint a szállítmányozási költségek nem emelkedtek annyira, mint várták, az egészségügyi és ruházkodási költségek pedig jelentősen csökkentek. Az éves bázisú infláció 2011 óta nem tudta áttörni az 1 százalékos szintet, elemzők szerint pedig nem is látható, hogy rövid vagy középtávon jelentkezne az ehhez szükséges inflációs nyomás.
A svájci jegybank korábban hitet tett az ultralaza monetáris politika mellett, és hangsúlyozta, hogy túlértékeltnek tartja a frankot, a monetáris stimulus befejezése pedig annyira megerősítené a devizát, hogy az rontaná a svájci exportőrök helyzetét. A szóbeli intervenció miatt a deviza tavaly április óta az euróval szembeni 1,06-os keresztárfolyamról idén január közepére hároméves mélypontra, az 1,18-os szintre ért.
Három hete azonban megfordult a tendencia, a frank visszaerősödött az 1,15-os jegyzésre. A menekülődevizaként számon tartott frank erősödése megelőzte a részvénypiaci zuhanást. Az elmúlt hetekben látható 2,5 százalékos erősödés nem elég ahhoz, hogy a befektetők menekülésére fogjuk – mondta a Világgazdaságnak Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője. A japán jen is csak enyhén erősödött a dollárral szemben – mutatott rá –, a frank pedig egyenesen gyengült a zöldhasúval szemben a múlt heti pénzpiaci korrekció idején.
Az elemző szerint a deviza erősödését átmenetileg megtűri a svájci jegybank, de várható, hogy nemsokára ismét gyengülni kezd a kurzus. A jegybank nem jelölt meg árfolyamcélt, nehogy a befektetők támadják a szintet, de utalt rá, hogy az euróval szembeni 1,2-es keresztárfolyam kényelmes lehet számára. A tavaly áprilisi szóbeli intervenció sikeres volt, lehet, hogy a jegybank a frank számottevő erősödése miatt ismét él ezzel az eszközzel, de egyelőre nem érte el a keresztárfolyam azt a szintet, ahol ez indokolt lenne. Varga úgy véli: ugyan most távol került a jegyzés az 1,2-es szinttől, de több hónapos távlatban ismét visszatérhet ide.
Piaci várakozások szerint az Európai Központi Bank (EKB) szeptemberben leállítja a kötvényvásárlási programot, bár a kamatszint 2019-ig változatlan maradhat.
Múlt héten a brit jegybank is közölte: szigorúbb kamatpálya várható, mint előzetesen becsülték. Mindez vélhetően nem tántorítja el a svájci központi bankot az ultralaza politikától. Varga szerint 2019 harmadik-negyedik negyedévéig nem is várható a rekordalacsony, mínusz 0,75 százalékos alapkamat emelése, de mindenképp az EKB után lépnek csak. Akkor várható szigorítás a szakértő szerint, ha a frank tartósan az 1,2-es keresztárfolyam fölé gyengül. A Reuters elemzői konszenzusa is az 1,2-es keresztárfolyamot jelöli meg az év végére várható szintként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.