Az új Puskás Ferenc Stadion építése az ütemtervnek megfelelően halad – közölte a Világgazdaság érdeklődésére a KKBK Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja Nonprofit Zrt. Az egykori Népstadion bontását, a tereprendezést és az alapozást követően gőzerővel zajlik a szerkezet, a lépcsőházak építése, április közepén pedig megkezdődött a tetőszerkezet acélelemeinek beemelése. Fürjes Balázs kormánybiztos munkaszervezeténél hangsúlyozták: a 2019 végére elkészülő stadion Közép-Európa legkorszerűbb, legnagyobb befogadóképességű arénája lesz, a labdarúgó-mérkőzéseket 67, a koncerteket 78 ezren élvezhetik majd a helyszínen.
A nettó 143 milliárd forintba kerülő aréna építési költsége európai viszonylatban reális és átlagos a KKBK olvasatában. Indoklásuk szerint közgazdasági alaptétel, hogy minden annyiba kerül, amennyiért a piacon meg lehet vásárolni. A legidőigényesebb, de legátláthatóbb megoldást választva a kivitelezőről nyílt nemzetközi tenderen született döntés, amelyen az Európai Unióból bárki elindulhatott. Két ajánlat érkezett, ezek közül az olcsóbbra esett a választás.
A Strabag Építő Kft., a Strabag-MML Magas- és Mérnöki Létesítmény Építő Kft. és a Strabag AG közös ajánlattevőként 3,3 százalékkal adott drágább ajánlatot, mint a Magyar Építő Zrt. és a ZÁÉV Építőipari Zrt. konzorciuma.
Így a szerződéses összeg egy székre vetítve 2,1 millió forint, márpedig a beruházási központ példái alapján a közelmúltban épült, hasonló méretű stadionok – Baku, Marseille, München, London, Varsó – székára is 1,24 és 3,1 millió forint között változik. Késés esetén a kivitelezőnek naponta 142 millió forint kötbért kell fizetnie, a határidő betartására és a megfelelő minőség biztosítékaként pedig az állam által egyoldalúan készpénzre váltható, 32 milliárd forintos bankgaranciát is köteles volt adni.
A Puskás Ferenc Stadion rekonstrukciója a kezdetektől színtiszta hazai projekt, a terveket számos díjjal kitüntetett, nemzetközileg elismert magyar építésziroda álmodta meg, és a kivitelezési munkálatokat is magyar cégek szakemberei végzik – emelte ki a KKBK.
A beruházás munkahelyeket teremt: az építkezésen egy időben több mint ezren dolgoznak, széles magyar vállalkozói körnek ad munkát. A stadionban múzeum, szurkolói bolt és étterem is üzemel majd. A beruházás nyertesei lesznek a helyi lakosok: az aréna közvetlen környezete mintegy nyolc hektáron megújul – sorolták az érveket.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
(A koncertturizmusban is élen járhat az újjászülető Puskás Ferenc Stadion)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.