Az elmúlt két évtized legszélesebb körű, valamint az elmúlt tíz év leggyorsabb gazdasági növekedését produkálta 2017-ben az euróövezet – olvasható az Európai Központi Bank jelentésében. A tegnap közzétett éves áttekintés szerint az egyes euróövezeti országok növekedése közötti ütemkülönbség a gazdasági és monetáris unió kezdete óta mért legalacsonyabb szintre esett. A jegybank kiemelte a 2,5 százalékos, szilárd alapokon nyugvó GDP-bővülést, amelyre jótékonyan hatott az erőteljesebb nettó kivitel, valamint az árukra és szolgáltatásokra fordított kiadások emelkedése.
Az energia és kisebbrészt az élelmiszerek drágulásának tudható be az infláció fellendülése, a drágulás üteme éves alapon 1,5 százalékos volt tavaly. A munkaerőpiac a pozitív gazdasági környezet és a sikeres gazdaságpolitikai intézkedések hatására javult, a foglalkoztatottság az év végére meghaladta a válság előtti szintet. Az EKB elégedett az euróövezeti bankrendszer fizetőképességével is. Egyrészt az elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutatók 2017 harmadik negyedére meghaladták a 14,5 százalékot, másrészt pedig további 119 milliárd euróval csökkent az övezeti bankok nem teljesítő hitelállománya.
A nem teljesítő hitelek aránya a 2014-ben mért 8 százalékról 2017 harmadik negyedében 5,2 százalékra esett.
Külön figyelmet szentelt az EKB a Target2-Securities (T2S) rendszerre való átállás sikerességének. Ezzel a jegybank szerint a korábban erősen szétaprózott európai értékpapír-elszámolási piaci infrastruktúrában magas fokú integrációt sikerült bevezetni: 2017 októberének végétől 20 európai piacról 21 központi értéktár működött a T2S-ben. A platform átlagosan napi több mint 556 ezer tranzakciót dolgozott fel, ezek átlagos elszámolt értéke bő 812 milliárd eurót tett ki.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.