Holnap látnak napvilágot a kínai gazdaság alakulásáról szóló első negyedéves adatok. „A korábbi gyakorlatnak megfelelően ezúttal is Kínából láthatunk először GDP-adatot, a 2018 első negyedévi dinamika éves összevetésben 6,8 százalékos, negyedéves dinamikában 1,5 százalékos lehetett a Reuters konszenzusa szerint” – mondja Dunai Gábor, az OTP Bank makrogazdasági elemzője. Ezzel két éve gyakorlatilag változatlan lenne az éves dinamika, s bár a negyedévek között az utóbbi két esztendőben az első negyedévben viszonylag erős lassulás volt, ez idén mérsékeltebb lehet, köszönhetően a sokkal kedvezőbb exportteljesítménynek. Emiatt a 6,8 százalékos év/év konszenzushoz kapcsolódó kockázatok talán inkább felfelé mutatnak – mondta a szakember.
Szektorszinten az infrastrukturális beruházások és az ipari termelés növekedési ütemének lassulása egy ideje megállni látszik, a kiskereskedelmi forgalom növekedése azonban tovább lassul, 2018-ban már 10 százalék alatti év/év adatokkal szembesült a piac – dacára a történelmi csúcs közelébe javuló fogyasztói bizalomnak. Az ingatlanok áremelkedési üteme mérséklődött 2016 vége óta, a javuló külkereskedelmi teljesítmény pedig a devizaárfolyamban is tetten érhető. A jüan 2016 decembere óta a korábbi mélypont közelébe erősödött vissza a dollárral szemben. Ugyanakkor a hitelkihelyezés üteme, ha minimálisan is, de tovább gyorsult az elmúlt negyedévekben.
Összességében a beérkező adat összhangban lehet a képpel, amely szerint kis lassulás igen, ám összeomlás nehezen képzelhető el idén Kínában
– fűzte hozzá Dunai Gábor.
Pénteken teszik közzé a friss japán inflációs adatokat. A piac 1,3 százalékos áremelkedést vár, egy hónapja 1,5 százalékos volt az infláció.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.