A piacok hétfőn egész nap készültek az Oroszország elleni újabb amerikai szankciókra, amelyeket Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete jelzett előre, de amelyeket lapzártáig nem jelentettek be. Az újabb intézkedésekkel Szíria támogatása miatt büntetnék Moszkvát. A korábbi, az amerikai választásba való beavatkozás miatt hozott szankciók viszont a világ alumíniumpiacán okoztak soha nem látott felfordulást Oleg Gyeripaszka és a résztulajdonában lévő Rusal miatt, amely Kínán kívül a szektor legnagyobb szereplője.
Az alumínium ára a londoni fémtőzsdén hatéves csúcsra, tonnánként 2377 dollárra emelkedett, a nyersanyag csak a múlt héten majdnem 12 százalékkal drágult.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a Rusal két jelentős partnere, a Rio Tinto és a Glencore már a múlt hét végén vis majornak minősítette az amerikai szankciókat, és jelezte: nem fogja tudni minden korábbi szerződését teljesíteni. A Reuters szerint már mutatkoznak a gondok az ellátási láncban is, mert nő az aggodalom, hogy a Rusal kénytelen lesz visszafogni a termelését, ami hiányt okozhat a világpiacon. A Rusal már múlt héten elveszítette értékének több mint felét, és hétfőn újabb 30 százalékkal csökkent részvényeinek ára a hongkongi tőzsdén a várható újabb amerikai szankciók miatt.
Az Európai Unió egyelőre nem tervez szankciókat Oroszország ellen, bár a tagállamok külügyminiszterei hétfői luxembourgi ülésükön újabb büntetőintézkedésekkel fenyegették meg Szíriát a vegyi fegyverek bevetése miatt. Emellett támogatásukról biztosították az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország által végrehajtott szombat hajnali légitámadást, és határozottan kiálltak amellett, hogy a vegyi fegyverek használata mindenkor és minden körülmények között tilos, és szigorúan elítélendő háborús bűncselekménynek minősül.
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) szakértőit egyébként még mindig nem engedték be Dúmába, amelyet április 7-én állítólag vegyifegyver-támadás ért. Oroszország és Szíria biztonsági megfontolásokkal indokolja a tilalmat, de elképzelhető, hogy az oroszok manipulálták a helyszínt – legalábbis a Reuters értesülése szerint ezt állította az OPCW tegnapi rendkívüli zárt ülésén Kenneth Ward amerikai nagykövet. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint ez nem igaz.
Garantálhatom, hogy Oroszország nem manipulálta a helyszínt
– mondta a BBC-nek, és megismételte, hogy senki nem vetett be vegyi fegyvert Dúmában. „Ami történt, az megrendezett jelenet volt” – tette hozzá, a válaszcsapást az Egyesült Államok és szövetségesei kizárólag sajtójelentésekre és a közösségi médiában megjelent hírekre alapozták.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.