Az euróövezetben a GDP-arányos államháztartási deficit tavaly 0,9 százalékra süllyedt a 2016-ban elért 1,5 százalékról, az unióban pedig 1 százalékra mérséklődött az előző évi 1,6 százalékról – közölte az uniós statisztikai hivatal (Eurostat).
A GDP-arányos államadósság mértéke az euróövezetben a 2016-ban mért 89 százalékról 86,7 százalékra csökkent tavaly, az Európai Unió egészében pedig 83,3 százalékról 81,6 százalékra esett.
Az államháztartás többlettel zárt Máltán (+3,9 százalék), Cipruson (+1,8 százalék), Csehországban (+1,6 százalék), Luxemburgban (+1,5 százalék), Svédországban és Németországban (egyaránt +1,3 százalék), Hollandiában (+1,1 százalék) Dániában (+1 százalék), Bulgáriában (+0,9 százalék) Görögországban és Horvátországban egyaránt (+0,8 százalék), Litvániában (+0,5 százalék), Szlovéniában pedig egyensúlyban voltak a kiadások és a bevételek.
A legkisebb GDP-arányos hiányt Írországban és Észtországban (egyaránt -0,3 százalék), Lettországban (-0,5 százalék) és Finnországban (-0,6 százalék) mutatták ki.
Két országban volt 3 százalékos, vagy annál nagyobb a GDP-arányos államháztartási hiány: Spanyolországban (-3,1 százalék) és Portugáliában (-3 százalék).
A múlt év végén Észtországnak volt a legkisebb mértékű, 9 százalékos GDP-arányos államadóssága, majd Luxemburg (23 százalék), Bulgária (25,4 százalék), Csehország (34,6 százalék), Románia (35 százalék ) és Dánia következett 36,4 százalékkal.
Tizenöt tagállam esetében haladta meg a 60 százalékos küszöböt a GDP-arányos államadósság, a legrosszabb helyzetben Görögországban volt 178,6 százalékkal, majd Olaszország következik 131,8 százalékkal, Portugália 125,7 százalékkal, Belgium 103,1 százalékkal és Spanyolország 98,3 százalékkal.
Az Eurostat által kiadott statisztika szerint Magyarország államadóssága a tavalyi év végén 28 095 665 milliárd forint volt, ami a GDP 73,6 százalékának felelt meg. Az államháztartási hiány a tavalyi év végén 746 319 milliárd forint volt, ami a GDP 2,0 százalékát tette ki.
Az Eurostat adatai megfeleltek a Központi Statisztikai Hivatal korábban közölt számaival.
Az Eurostat Magyarország esetében ugyanakkor fenntartásait fejezte ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainak államháztartási besorolását illetően. Az Eurostat megítélése szerint ugyanis az MNB alapítványainak és azok leányvállalatainak eszközeit a központi költségvetés részeként kell kezelni.
Ugyanakkor az Eurostat visszavonta az Eximbank besorolásával kapcsolatos fenntartásait, miután a KSH az államháztartás részeként vette számításba az Eximbankot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.