Nem a megszokott látvány fogadja a Monacóba látogató turistákat egy héttel a Forma–1-es futam előtt. A várost daruk és építési állványok, a tengert kotrógépek lepték el. A miniállam 2016 óta több tonna homokkal töltötte fel a sekély vizű kikötői szakaszt, hogy helyet teremtsen egy part menti luxuslakónegyednek. Európa egyik legnagyobb építőipari beruházására 2,4 milliárd dollárt költenek – írja a Bloomberg.
A tizenöt hektárosra tervezett Portier Cove nevű negyed 2025-re készül el, és három százalékkal növeli majd a miniállam területét.
Az új városrészben százhúsz luxuslakás és tíz villa épül, de tengerparti korzó és egy Portofino-hangulatú kikötő is lesz majd az építészeti Oscar-díjnak számító Pritzker-díjas Renzo Piano tervei alapján készülő projektben. A veterán olasz építész nevéhez fűződik a párizsi Pompidou központ és a londoni Üvegszilánk felhőkarcoló is.
A grandiózus építőipari beruházással igyekeznek enyhíteni az adóparadicsom lakáshiányát, amely egyébként hozzájárult ahhoz, hogy ma világviszonylatban Monacóban a legdrágábbak a lakóingatlanok. A felfelé vagy a külvárosok felé terjeszkedő Párizzsal vagy New Yorkkal ellentétben Monaco nem hajlandó feláldozni régi épületeit, hogy helyt adjon több vagy magasabb új építésű ingatlannak.
Így azonban csak egyetlen lehetősége marad: a tenger felé terjeszkedni.
Jean-Luc Nguyen, a projekt kormány által kinevezett vezetője szerint Portier Cove megépítésének célja, hogy csúcsminőségű luxuslakásokat biztosítson a letelepedni vágyó vagyonosoknak. Monaco városképe egyébként esztétikailag a hetvenes években ragadt, a modernebb ingatlanok segíthetnek a világ második legkisebb országába csalogatni a milliárdosokat. Az adóparadicsom előnyeit kereső vállalatok és betelepülő gazdagok ugyanis nagyban hozzájárulnak a helyi gazdaság teljesítményéhez.
Az új negyed legkorszerűbb szolgáltatásokkal felszerelt, mintegy 1500 négyzetméteres villáival valóban a legtehetősebbeket célozzák.
Az épülő luxusingatlanok négyzetméterára 30 százalékkal magasabb a városállam átlagának számító 60 ezer dolláros árnál, a kereslet azonban még ennél is feljebb lökheti a végső árakat.
A beruházásnál kiemelt szempont a fenntarthatóság is, Monaco ugyanis 2050-re a teljes karbonsemlegességet tűzte ki célul. Az egész negyedet gyalogosbarátra tervezték, és elektromos bicikliállomásokat állítanak fel. Esővíz-újrahasznosító rendszer is lesz az új városrészben, a lakónegyed energiaellátását pedig 40 százalékban megújuló energiával, hőszivattyúkkal és napelemekkel biztosítják majd. Az új negyed a tervek szerint 4,1 milliárd dollár bevételt hozhat a miniállamnak.
A Perzsa-öbölbe épített, a föld országait és kontinenseit formázó mesterséges szigetcsoport több mint háromszáz szigetét 15-50 millió dollárért árulták olyan szupergazdagoknak, mint Richard Branson vagy Brad Pitt. A tengerbe ágyazott, luxusszállodákkal és villákkal teleépített dubaji „földrész” 60 milliárd dolláros veszteséget termelt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.