Munkabalesetek, foglalkozásból eredő megbetegedések miatt több száz milliárd forintra taksálják a kieső bevételeket, illetve a tb-költségeket évente. Tavaly 79-en veszítették életüket munkabalesetben. A munkaügyi hatóság több mint 17 ezer munkáltatót ellenőrzött 2017-ben, a foglalkoztatók 74 százalékánál tártak fel jogsértést, ami a vizsgálatba vont 75 ezer munkavállaló 71 százalékát érintette.
Jogszerű foglalkoztatás fejlesztése elnevezésű program valósul meg 2020 végéig, hogy visszaszorítsák a be nem jelentett munkavégzést, érvényesítsék a munkavédelmi szempontokat, javítsák a munkakörülményeket – közölte Simon Attila István.
A 3,8 milliárd forintos projekt az Európai Szociális Alap (ESZA) és nemzeti forrásokból valósul meg.
A projekt célja, hogy növeljék a munkavállalói és a munkáltatói tudatosságot kampányok révén, munkavédelmi, munkaügyi képzéseket szervezzenek, támogassák a hatósági munka technikai hátterét, például informatikai fejlesztésekkel. Feketemunka elleni platformot hoznak létre, konferenciákat, workshopokat szerveznek, tanulmányokat készítenek.
A hatósági munka segítésére csaknem ezer mobil eszközt és 40 terepjáró gépjárművet szereznek be, képzésekbe mintegy 1900 embert vonnak be. Kutatásokra is fordítanak forrásokat.
Az államtitkár jelezte:
az összesen 1476 milliárd forintos ESZA-forrás 5 operatív program között oszlik meg, a legnagyobb részét, csaknem 569 milliárdot a GINOP teszi ki, és foglalkoztatási és képzési célokra fordítják.
GINOP-program segíti például a szociális partnerek társadalmi és munkaerőpiaci szerepvállalásának erősítését, de a munkavállalók mentális egészségének fejlesztését is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.