BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét emelkedett a foglalkoztatottak száma

Idén a február–áprilisi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 445 ezer fő volt, 67 ezer fővel több, mint egy évvel korábban. A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 68,8 százalékra emelkedett. A férfiakat magasabb foglalkoztatási szint jellemezte, mint a nőket, és esetükben a javulás mértéke is nagyobb volt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből. Varga Mihály pénzügyminiszter szerint az adatok kapcsán további stabilitásra számít.

Idén február–áprilisban az egy évvel korábbihoz képest a foglalkoztatottak létszáma 1,5 százalékkal magasabb, 4 millió 445 ezer fő volt.

Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 128 ezer fővel nőtt, ugyanakkor a magukat közfoglalkoztatottnak vallók száma 46 ezer, a külföldi telephelyen dolgozóké 15 ezer fővel csökkent.

A foglalkoztatottak közül 4 millió 393 ezren tartoztak a 15–64 évesek közé, amely korcsoportban a foglalkoztatási arány 1,5 százalékponttal, 68,8 százalékra emelkedett. A 15–64 éves férfiak körében a foglalkoztatottak létszáma 2,1 százalékkal, 2 millió 406 ezer főre, míg a foglalkoztatási rátájuk 2,0 százalékponttal, 76 százalékra nőtt. A 15–64 éves nők körében a foglalkoztatottak száma (a mintavételi hibahatáron belül) 1 millió 987 ezer főre, foglalkoztatási rátájuk pedig 1 százalékponttal, 61,8 százalékra nőtt.

Fotó: Koncz György

A fiatal (15–24 éves) korcsoportban a foglalkoztatottság a mintavételi hibahatáron belül változott, a foglalkoztatottak létszáma 291 ezer, a foglalkoztatási ráta pedig 28,2 százalékvolt. Az ún. legjobb munkavállalási korú (25–54 éves), valamint az idősebb (55–64 éves) korosztályba tartozók körében egyaránt emelkedett a foglalkoztatottak száma; foglalkoztatási rátáik is javultak, előbbieké 1,1 százalékponttal, 84,1 százalékra, utóbbiaké 3 százalékponttal, 53,3 százalékra nőtt.

A 20–64 éves korcsoport esetében – amely az Európa 2020 stratégiában meghatározott foglalkoztatási célok alakulásának megfigyelési köre – a foglalkoztatási ráta 1,6 százalékponttal, 74 százalékra emelkedett. Az Európai Unió 2020-ra 75 százalékos célértéket tűzött ki, Magyarországon jelenleg a korcsoportra vonatkozó foglalkoztatási ráta a férfiaknál 81,9, a nőknél 66,3 százalék.

Varga Mihály: maradhatnak a kedvező tendenciák

Varga Mihály pénzügyminiszter arra számít, hogy a kedvező irányú tendencia részben a hatéves bérmegállapodásnak és a folytatódó lakásépítéseknek köszönhetően a jövőben is fennmarad. A foglalkoztatást segítő kormányzati intézkedések közül példaként említette a 2016 novemberében aláírt hatéves bérmegállapodást és a 2013 óta működő munkahelyvédelmi akciót, amelynek az is köszönhető, hogy Magyarországon a 15-24 éves korosztályban az uniós átlag alatti, 9,6 százalékos a munkanélküliség.

A Pénzügyminisztérium közleménye szerint a kedvező gazdasági és foglalkoztatási folyamatok eredményeként a munkanélküliek száma félmillióról közel harmadára, 177 ezerre csökkent 2010 óta. A február-áprilisi 3,8 százalékos munkanélküliségi rátával Magyarország az uniós tagországok rangsorában a negyedik helyen áll.

Az uniós tagországok közül Magyarország tudta a leggyorsabb ütemben, 13,3 százalékponttal növelni a foglalkoztatási rátát, míg az uniós átlag csak 3,5 százalékponttal nőtt 2010 óta.

Az erősödő munkaerő-kereslet miatt az elkövetkezendő időszak kiemelt feladata a munkaerő-tartalék aktivizálása, a közfoglalkoztatottak és munkanélküliek képzése, a kisgyerekes nők, illetve a nyugdíjasok munkába állásának könnyítése lesz – olvasható a minisztérium közleményében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.