Az egyik legnagyobb londoni székhelyű globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics közgazdászai a jövő héten esedékes térségi GDP-növekedési becslések elé időzített, pénteken ismertetett prognózisukban közölték:
a feltörekvő európai térségre kidolgozott növekedési előrejelző modelljük (GDP Tracker) azt valószínűsíti, hogy a régió egésze – amelyben Oroszország is szerepel – átlagosan 4 százalékos éves ütemben nőtt az idei első negyedévben a tavalyi negyedik negyedévben mért 3,5 százalékos bővülés után.
A ház szerint a modell arra vall, hogy a közép-európai EU-gazdaságokban már tetőzhetett a növekedési ciklus, de a cég a magyar gazdaságban még így is 4,3 százalékos éves összevetésű első negyedévi GDP-növekedést vár a tavalyi negyedik negyedévben mért 4,9 százalékos bővülés után.
Pénteki előrejelzésük szerint Csehországban 4,5 százalék lehetett a gazdasági növekedés éves üteme a 2017 végén elért 5,5 százalék után. Lengyelországban a tavalyi utolsó negyedévihez hasonló, 5 százalékos éves növekedést várnak számítási modelljük alapján az idei első három hónapra a Capital Economics közgazdászai.
A ház tanulmánya fontosnak nevezi annak hangsúlyozását, hogy a közép-európai EU-gazdaságok 2018 első negyedévére várt növekedési ütemei továbbra is rendkívül erőteljesek az elmúlt időszak növekedési pályáihoz mérve.
A Capital Economics londoni elemzői szerint ennek egyik fő tényezője, hogy a közép-európai EU-térség fogyasztói „egyszerűen nem tudják abbahagyni a költekezést”.
A ház adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom értékének növekedése markánsan gyorsult a térségben: az idei első negyedévben átlagosan 7,5 százalékkal – 2008 második negyedéve óta, vagyis csaknem tíz éve a legnagyobb ütemben – nőtt éves szinten az egy negyedévvel korábbi 6,8 százalékos növekedés után.
A Capital Economics tanulmánya szerint a közép-európai térség EU-gazdaságaiban a gyors bérnövekedés, az alacsony infláció és az enyhe monetáris politika segíti a háztartások fogyasztását. A ház szerint Magyarországon ezekhez az ösztönző tényezőkhöz a választások előtti költségvetési lazítás is társult.
Más nagy londoni házak is azzal számolnak friss előrejelzéseikben, hogy a feltörekvő európai gazdaságokban továbbra is robusztus növekedés várható, de a lendület már tetőzhetett.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) e héten ismertetett új, átfogó tavaszi prognózisában 2018 egészére 3,8 százalékos, 2019-re 3 százalékos növekedést jósolt a magyar gazdaságban. A pénzintézet 0,4 százalékponttal javította a magyar hazai össztermék idei növekedési ütemére adott becslését a novemberben kiadott előző előrejelzéséhez képest.
Az EBRD szerint a magyar gazdaság növekedésének fő motorja továbbra is a magánfogyasztás, amelyet az elkölthető jövedelmi hányad jelentős emelkedése élénkít.
A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő a magyar bankrendszerről összeállított, ugyancsak e héten Londonban ismertetett éves szektorelemzésében szintén azt közölte, hogy fokozatosan lassuló, de továbbra is robusztus növekedést vár a magyar gazdaságban az idén és 2019-ben. A cég előrejelzése szerint a magyar GDP-érték 2018-ban 3,1 százalékkal, jövőre 2,5 százalékkal növekszik.
A Moody's a szektorelemzésben bejelentette azt is, hogy fenntartja a magyar bankrendszernek két éve megadott pozitív kilátást, mivel várakozása szerint a magyar bankok működési kondícióinak javulása jót tesz a szektor hitelportfólió-minőségének és tőkehelyzetének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.