Bár tegnap reggel még kedvezően reagáltak a piacok arra, hogy Olaszországban szertefoszlottak az Öt Csillag Mozgalom és az Északi Liga kormányalakítási tervei, napközben elpárolgott a befektetői optimizmus.
A tízéves olasz állampapírok hozama 2014 óta nem tapasztalt szintre ugrott, az euró pedig jelentősen gyengült a dollárral szemben.
A milánói tőzsdeindex, az FTSE MIB 2,49 százalékot esett, miután a befektetők különösen az olasz pénzintézetek részvényeit adták: az UniCredit 5,34, a Banca Generali 6,73, az Intesa Sanpaolo pedig 4,36 százalékos mínuszban volt napközben.
A kormányalakítás amiatt bukott meg, hogy Sergio Mattarella államfő visszautasította a pártok javaslatát, miszerint a hírhedten euroszkeptikus Paolo Savona legyen a gazdasági miniszter.
Mattarella lépése elhalasztja ugyan a krízishelyzetet, ám a következő választáson a populisták megerősödéséhez vezethet, ami aggasztó
– idézi a Bloomberg a római LUISS Egyetemen oktató Rosamaria Bitettit.
Az államfő hétfőn szakértői kormány felállításával bízta meg Carlo Cottarellit. A korábbi IMF-hivatalnok a megbízást elfogadta, és (a tervek szerint) már a héten bemutatja kormánya programját a parlamentben. Ha bizalmat szavaznak a szakértői kormánynak, Cottarelli 2018 végéig állhat az ország élén, ha azonban a törvényhozás leszavazza a kormányt,
2019 eleje helyett már szeptemberben vagy októberben előrehozott választás következhet.
Az Északi Liga pártvezetője, Matteo Salvini jelezte: amennyiben koalíciós partnere, a Silvio Berlusconi vezette Hajrá Olaszország a szakértői kormány mellett szavazna, az az együttműködésük végét jelentené. A Hajrá Olaszország szóvivője, Giorgio Mulé tegnap azt nyilatkozta, hogy a párt nem támogatja a szakértői kormány felállítását. Ám ha végül mégsem tartanák magukat előzetes ígéretükhöz, Salvini megfontolhatja, hogy koalícióra lépjen az Öt Csillag Mozgalommal.
A Világgazdaságnak nyilatkozó Tanács-Mandák Fanni nem sok esélyt lát erre a forgatókönyvre. „Az Északi Liga és az Öt Csillag Mozgalom választási szövetségét kevéssé tartom valószínűnek. A két politikai erő választási programja nagymértékben eltérő, ami a kormányalakítási tárgyalások során is megmutatkozott. Ezeket az alapvető különbségeket végül úgy oldották fel a koalíciós szerződésben, hogy hol az egyik fél engedett, hol a másik. A program kapcsán ugyanakkor látni kell azt is, hogy csak célokat fogalmaztak meg, amelyekhez nem rendeltek eszközöket. Kérdéses tehát, hogy a kijelölt célokat miként valósították volna meg” – mondta lapunknak a Külügyi és Külgazdasági Intézet szakértője.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.