Ukrajna dollármilliárdokat veszít azzal, hogy nem hajlandó áruba bocsátani értékes földjeit – vélekedik a Világbank regionális igazgatója. Satu Kahkonen, az említett pénzintézet ukrajnai, moldovai és fehéroroszországi regionális főképviselője szerint Kijev ezzel saját földtulajdonosainak árt.
Ukrajnában ma 1000-1500 dollárba kerül egyhektárnyi földterület, ám a Világbank képviselője szerint ez az ár akár a háromszorosára is nőhetne, ha a parlament végre feloldaná a földeladási moratóriumot.
A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötött paktum alapján erre még 2017 folyamán sort kellett volna keríteni, de helyette a kijevi törvényhozás tavaly decemberben egy évvel ismét elhalasztotta a tiltást. Jövőre Ukrajnában államfői és törvényhozási választások következnek, így aligha lesz kellő politikai akarat arra, hogy januártól megnyissák a földpiacot.
Kahkonen szerint a földértékesítés korlátozása gátat szab az egész ukrán gazdaság fejlődésének, holott épp az agrárszektor indíthatná be az erőteljes növekedést, miután az EU-ba irányuló ukrán export java részét a mezőgazdaság biztosítja. A világbanki vezető azt is hangsúlyozta, hogy a földpiac liberalizálása vélhetőleg bizonyos külföldi pénzcsapokat is megnyithatna Kijev számára (elsősorban az IMF hitelprogramjának folytatására és a Világbank fejlesztési célú kölcsöneire gondolhatott).
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a mintegy 6,9 millió ukrán földtulajdonos – majdnem minden hatodik állampolgár rendelkezik valamennyi földdel – egész Európában a legkisebb bérleti díjat kapja földjeiért, noha az ukrán termőtalaj az egyik legjobb minőségű az egész földrészen.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.