A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a csőd-, felszámolási, végelszámolási és kényszertörlési, valamint az adósság- és vagyonrendezési eljárások során a nem működő cégek kintlévőségeinek behajtása esetén egyre nagyobb hangsúlyt fektet a tagok, vezetők, tisztségviselők vagyoni felelősségének megállapítására, a mögöttes felelősség érvényesítésére – olvasható a NAV évkönyvében.
Az adóhatóság 47 700 folyamatban lévő megszűnési eljárást tartott nyilván 2017 végén. Az ilyen jellegű ügyek száma visszaesett, kivéve a végelszámolást.
Tavaly több mint kétszer annyi kényszertörlési eljárás indult, mint felszámolás. Az adóhatóság a felszámolási eljárás kezdeményezését megelőzően teljes körű végrehajtási eljárást folytat le, s csak eredménytelenség esetén, illetve végrehajtható vagyon hiányában dönt az adós cég esetleges felszámolásáról. A NAV tavaly 5700 felszámolást kezdeményezett, de ebből számos ügy technikai okok miatt áthúzódott 2016-ról. Az érintett cégek tartozása 184 milliárd forint volt.
Az adós cégek számos esetben a felszámolási fenyegetettség hatására fizetési szándékkal keresték meg az adóhatóságot. Ha az érintett igazgatóság reális esélyt látott a cég működésének, illetve a vállalkozás fizetési képességének fenntartására, fizetési megállapodást kötött a tartozás átütemezésére. Az igazgatóságok tavaly, a felszámolási fenyegetettség hatására, 496 fizetési megállapodást kötöttek több mint 2,7 milliárd forint tartozásra. Ez a felszámolási eljárásokból származó teljes bevétel mintegy 35 százalékát tette ki.
A bíróságok mintegy 7 ezer felszámolást rendeltek el, ennek csaknem kétharmadát a NAV indítványozta. A felszámolóknak bejelentett hitelezői igény közel 163 milliárd forintot tett ki.
A kényszertörlési eljárások bevezetése óta az elrendelt felszámolások száma folyamatosan csökken. A bíróságok gazdasági hivatalának 420 millió forintot meghaladó regisztrációs díjat kellett fizetni. A revizorok mintegy 2 ezer tevékenység- és felszámolási záróbevallás ellenőrzését végezték el tavaly. A megállapított és kiszabott nettó adókülönbözet, adóbírság és késedelmi pótlék összege több mint 32 milliárd forinttal növelte az adóhatóság hitelezői igényét.
A NAV 14 700 folyamatban lévő felszámolást tartott nyilván 2017 végén.
A felszámolással érintett kintlévőség 420 milliárd forintra csökkent, ami 86 százaléka a tárgyévi nyitóállománynak. A NAV követeléseiből a folyamatban lévő felszámolásokat érintően, valamint a felszámolási fenyegetettség hatására több mint 5,9 milliárd forint folyt be. A befejezett felszámolások száma 2017-ben mintegy 9700 darab volt. Az eljárásoknak megközelítően négyötöde – hitelezői kielégítés nélkül – egyszerűsített eljárásként fejeződött be.
Az elmúlt időszakban folyamatosan növekedett az új végelszámolási ügyek száma. Tavaly 11 445 cég határozta el jogutód nélküli megszűnését. A végelszámolások 3,4 milliárd forintot meghaladó adótartozást érintettek. A cégek az eddigieknél kisebb összegű adótartozás esetén határozták el megszűnésüket. Az emelkedő tendencia leginkább a kft.-k feltőkésítési kötelezettségével függött össze.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.