Messze elmarad a várakozásoktól a júniusi, német ZEW index. A befektetők üzleti hangulatát mérő mutató hatéves mélypontra, mínusz 16,1 pontra esett a májusi mínusz 8,2-ről. Az elemzők mínusz 14 pontot valószínűsítettek. Az üzleti környezet megítélését tükröző index 80,6 pontra süllyedt a megelőző havi 87,4-ről, szakértők csak 2,4 pontos csökkenésre számítottak.
A gazdaságkutató cég elemzői szerint a váratlan visszaesést alapvetően az olasz helyzet és a globális kereskedelem körüli aggályok okozták. Németország első számú kereskedelmi partnerével, az Egyesült Államokkal való viszály aggasztja a befektetőket: tartanak a protekcionizmustól és attól, hogy az amerikai piac elvesztése miatt gyengül a német gazdaság egyik fő húzóereje, az export.
Az olasz kormányválság szintén aggaszthatta a befektetőket, bár a gazdaságkutató is megjegyezte, hogy ez csak átmeneti körülmény volt.
Már az első negyedéves, némi csalódást keltő GDP-adatok után is azon a véleményen voltak a szakértők, hogy a kereskedelmi forgalom visszaesése okozta a gyenge eredményt. A külkereskedelmi többlet két éve havi 17 és 25 milliárd euró között ingadozik, a korábbi növekedési lendület, úgy tűnik, alábbhagyott, de a mérleg stabilan többletes. A folyó fizetési mérleg többlete a 2016-os kismértékű visszaesés után magára talált, havi 22 és 30 milliárd euró közt oldalazik, a 2017 eleji 32,7 milliárd eurós csúcs sincs messze.
Az export- és importadatokból nem látszik annak a jele, hogy ekkorát fékezett volna a gazdaság.
A német statisztikai hivatal szerint a lassulás igazi oka, hogy a kereskedelmi félelmek miatt sok beruházás maradt el, és a német ipar eleve kevesebbet termel, készülve a kereslet esetleges visszaesésére.
Az ipari termelési adatok majdnem mindig ingadoznak havi bázison, de az áprilisi 1,6 százalékos visszaesés kiábrándító volt a 0,3 százalékos bővülésről szóló előrejelzések után. Az ipari visszaesés az első negyedéves adatokban még nem látszott, nőtt is az ágazat hozzájárulása a GDP-hez, de az ipari megrendelések három hónapja csökkennek havi bázison, legutóbb már kiugró ütemben, 2,5 százalékkal. Az építőipari beruházások csökkenése azonban már az idei első hónapban is megmutatkozott: a szektor GDP-hozzájárulása 22 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó negyedévhez képest.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.