BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem várható áttörés a vámoknál

Donald Trump nem fog meghátrálni a vámtarifák ügyében, noha elemzők szerint az amerikai elnök keménykedése már 1,25 ezermilliárd dolláros piaci értékvesztést okozott a tőzsdecégeknek.

Közös nyilatkozat nélkül érhet véget a legfejlettebb országok (G7) hétvégi csúcstalálkozója, olyan mély a szakadék az Egyesült Államok és a többiek – Kanada, Japán, Nagy-Britannia, Olaszország, Franciaország és Németország – között a vámtarifák ügyében. Az EU nem vár áttörést, s Donald Trump sem fog meghátrálni. Ezt megerősítette washingtoni sajtótájékoztatóján gazdasági főtanácsadója, Larry Kudlow is, aki szerint nem Trump a felelős a kialakult konfliktusokért, hanem azok az országok, amelyek „nem tartják tiszteletben a tisztességes kereskedelem gyakorlatát”.

Új piacokat kell majd találni a whiskey-nek is
Fotó: AFP/Kyle Dean Reinford/dpa

Trumpot az sem téríti jobb belátásra, hogy az amerikai acél- és alumíniumimportra kivetett vámokra hozott válaszintézkedésekkel az EU, Kanada és Mexikó kimondottan a republikánus szavazóbázist vette célba.

Biztosítani akartuk, hogy a kérdés kiemelt prioritás legyen a döntéshozók számára a legmagasabb szinten

– adott magyarázatot a Reutersnek egy név nélkül nyilatkozó mexikói illetékes arra, hogy miért olyan termékekre vetettek ki vámot, melyeket épp a novemberben újraválasztandó republikánus képviselő vagy szenátor választókerületében gyártanak. Ilyen a Jack Daniel's whiskey gyártója, a Brown-Forman, amelynek árfolyama 6,5 százalékkal a hétéves mélypontjára esett. A nehéz időkre készülő Kentucky-központú vállalat a költségcsökkentés jegyében az alkalmazottak tíz százalékának ajánlotta fel a korai nyugdíjba vonulás lehetőségét.

Trump keményvonalas kereskedelmi taktikája és retorikája március, azaz a fémimport megvámolása óta 1,25 ezermilliárd dolláros piaci értékvesztést okozott az amerikai vállalatoknak, ami a teljes fiskális stimulus értékének kétharmada

– állítja Marko Kolanovic, a JPMorgan vezető elemzője. A kereskedelmi háború folyamatos napirenden tartása becslése szerint 4,5 százalékos negatív hatással volt az amerikai részvényárfolyamokra.

A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.