Az elmúlt két hétben lezajlott a költségvetési törvény általános és részletes vitája, ezalatt 810 módosító javaslat érkezett – mondta Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium államtitkára. Ezek áttekintése után a 2019-es javaslatot a biztonság és stabilitás költségvetésének mondhatjuk.
A benyújtott indítványok többsége érdemben csökkentették volna a tartalékot, mivel ezeket a kormánypárti képviselők nem támogatták, ezért ez a veszély nem fenyeget.
Az elmúlt hetek pénzpiaci folyamatait látva helyes döntés volt másfélszeresére emelni a tartalékokat. Amennyiben a nemzetközi hullámok elcsendesedése után a 4 százalékos gazdasági növekedés elérhető. A kétfajta nemzetközi befolyásoló tényező közül az egyik a pénzpiacoké, ami a jegybankok szigorító intézkedéseihez köthető. A másik a kereskedelmi háború, amely a magyar exportra és reálgazdaságra is hatással lehet.
Mindkét folyamatot figyelembe vettük akkor, amikor megemeltük a tartalékokat
– hangsúlyozta az államháztartásért felelős államtitkár, amelyek a kedvezőtelen folyamatokat ellensúlyozhatják. Amennyiben 1 százalékponttal kisebb a GDP-növekedés, akkor ezt ellensúlyozni tudnak a tartalékok. A beruházások 7,5 százalékkal, a fogyasztás 4,8 százalékkal nőhet, a nettó export bővülésének köszönhetően a folyó fizetési mérleg többlete 2 milliárd euró lehet.
A családok kiemelt támogatása és a munka becsületének visszaállítása, megtartása lesz a 2019-es büdzsé fókuszában – emelte ki Banai Péter.
Az adókedvezmények és családtámogatások most először meghaladják a 2000 milliárd forintos összeget.
Hangsúlyozta: a lakástámogatás és a családi adókedvezmények ezek közül a legfontosabbak, ez utóbbi 360 milliárd forint lehet. Amennyiben a havi jövedelem eléri a bruttó 360 ezer forintot, akkor a kedvezményt teljesen ki tudja használni a család, ehhez két kereső esetén egy átlagbér és egy minimálbér szükséges.
Az adórendszer segíteni szeretné a nyugdíjasok munkavállalását, ezért nekik csupán a személyi jövedelemadót kell megfizetniük. A szocho 19,5-ről 17,5 százalékra csökken, ami a bruttó 8,8 százalékos béremelkedésnek köszönhetően valósulhat meg, és egyben jelentős reálbér emelkedést is jelent.
A hosszútávú jóléthez jó képzésre és egészségre van szükség, amihez az oktatási és az egészségügyi költések emelése szükséges, ez utóbbi forrásai 101 milliárd forinttal nőnek.
Mindkét területen jelentős többlettel kalkulálhatunk, 2010-hez képest jelentősen nőttek a ráfordítások.
Alacsony hiánnyal, csökkenő adósságrátával számolhatunk, ami a költségvetés fenntarthatóságát segíti. Regionális szinten számos deviza árfolyama csökkent, ez összességében nullszaldós a költségvetésre, az államadósságra viszont van hatása, ennek ellenére az adósságcsökkenés reményeink szerint fennmarad, a devizaarány csökkenését várjuk továbbra is.
Az uniós források megelőlegezése miatt a pénzforgalmi hiány átmenetileg emelkedhet, az uniós támogatások megelőlegezése nem befolyásolja az ESA-hiányt, az 1,8 százalék lesz – válaszolta a Világgazdaság kérdésére az államtitkár. A beérkező jövő évi uniós forrásoknak köszönhetően lesz lehetőség az adósságráta jelentős csökkentésére, a pénzforgalmi hiány 900 milliárd forint lehet. Ez a Világgazdaság számításai szerint azt jelenti, hogy a GDP-arányos pénzforgalmi hiány a tavalyi 5 százalék körüli szintről jövőre 3-3,5 százalék körülire csökkenhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.