Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker nem visz magával különleges kereskedelmi ajánlatot Washingtonba, hogy megakadályozza Donald Trump amerikai elnököt az európai autókra és alkatrészekre kivetett vámok emelésében – közölte az Európai Bizottság (EB), szóvivője, Margaritisz Sinasz. Cecilia Malmström, aki elkíséri az EB elnökét, azt mondta, hogy Juncker „javítani akar a helyzeten, és megakadályozni, hogy tovább rosszabbodjon”.
Szakértők szerint erre gyakorlatilag semmi esély.
Már a totális kudarc elkerülése is siker lenne
– fogalmazta meg a kilátásokat a CNN-nek Judith Lee, a Gibson Dunn nemzetközi ügyvédi iroda világkereskedelemmel foglalkozó jogásza.
Hasonló eredményre jutott a napokban nyilvánosságra hozott jelentésében az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőműhely, az Oxford Economics. Megállapításuk szerint nem valószínű, hogy Trump hajlana a kompromisszumra, inkább megpróbálja hasznára fordítani az EU megosztottságát. Példaként Olaszországot hozták fel, amely azzal fenyeget, hogy nem fogja ratifikálni a 2016-ban Kanadával aláírt szabadkereskedelmi egyezményt, és hasonlóképpen tehet majd a Japánnal kötött megállapodást illetően is.
A kereskedelem ráadásul nem az egyetlen olyan terület, amelyen Trump támadja az EU-t.
Ilyen a védelmi költségvetés és újabban a devizamanipuláció is.
Mindez azt az érzést keltheti Brüsszelben, hogy az amerikai elnök komolyan gondolta, amikor nemrégiben ellenségnek nevezte az Egyesült Államok régi szövetségesét – emlékeztetett a Bloomberg.
A Trump-adminisztráció európai politikájának egyetlen logikus magyarázata:
megakadályozni az EU-t abban, hogy harmadik szereplővé váljon a Kína–Egyesült Államok–EU közötti játékban
– írta a Les Echos című lapban Jean Pisani-Ferry, Emmanuel Macron francia elnök egykori gazdasági tanácsadója.
Szerinte Trump akadályt lát a nemzetközi szabályokat rigorózusan tiszteletben tartó EU-ban, feltett szándéka felrúgni ezt a rendszert, és erővel kicsikarni, amit csak akar. Az EU azonban „nem Észak-Korea vagy Irán; a kétoldalú kapcsolatok sokkal komplexebbek, ugyanakkor nem valószínű, hogy ezzel Trump teljesen tisztában lenne, vagy egyáltalán érdekelné, hogy milyen károkat okozhat” – vélekedett Simon Fraser egykori vezető brit diplomata, aki most a Flint Global tanácsadó cég menedzser partnere.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.