BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A totális kudarc elkerülése siker lenne

Nem várható eredmény a kereskedelmi viták tisztázásában Jean-Claude Juncker és Donald Trump mai találkozóján.

Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker nem visz magával különleges kereskedelmi ajánlatot Washingtonba, hogy megakadályozza Donald Trump amerikai elnököt az európai autókra és alkatrészekre kivetett vámok emelésében – közölte az Európai Bizottság (EB), szóvivője, Margaritisz Sinasz. Cecilia Malmström, aki elkíséri az EB elnökét, azt mondta, hogy Juncker „javítani akar a helyzeten, és megakadályozni, hogy tovább rosszabbodjon”.

Szakértők szerint erre gyakorlatilag semmi esély.

Már a totális kudarc elkerülése is siker lenne

– fogalmazta meg a kilátásokat a CNN-nek Judith Lee, a Gibson Dunn nemzetközi ügyvédi iroda világkereskedelemmel foglalkozó jogásza.

Hasonló eredményre jutott a napokban nyilvánosságra hozott jelentésében az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőműhely, az Oxford Economics. Megállapításuk szerint nem valószínű, hogy Trump hajlana a kompromisszumra, inkább megpróbálja hasznára fordítani az EU megosztottságát. Példaként Olaszországot hozták fel, amely azzal fenyeget, hogy nem fogja ratifikálni a 2016-ban Kanadával aláírt szabadkereskedelmi egyezményt, és hasonlóképpen tehet majd a Japánnal kötött megállapodást illetően is.

A kereskedelem ráadásul nem az egyetlen olyan terület, amelyen Trump támadja az EU-t.

Ilyen a védelmi költségvetés és újabban a devizamanipuláció is.

Mindez azt az érzést keltheti Brüsszelben, hogy az amerikai elnök komolyan gondolta, amikor nemrégiben ellenségnek nevezte az Egyesült Államok régi szövetségesét – emlékeztetett a Bloomberg.

Juncker javítani akar a helyzeten, és megakadályozni, hogy tovább rosszabodjon
Fotó: AFP

A Trump-adminisztráció európai politikájának egyetlen logikus magyarázata:

megakadályozni az EU-t abban, hogy harmadik szereplővé váljon a Kína–Egyesült Államok–EU közötti játékban

– írta a Les Echos című lapban Jean Pisani-Ferry, Emmanuel Macron francia elnök egykori gazdasági tanácsadója.

Szerinte Trump akadályt lát a nemzetközi szabályokat rigorózusan tiszteletben tartó EU-ban, feltett szándéka felrúgni ezt a rendszert, és erővel kicsikarni, amit csak akar. Az EU azonban „nem Észak-Korea vagy Irán; a kétoldalú kapcsolatok sokkal komplexebbek, ugyanakkor nem valószínű, hogy ezzel Trump teljesen tisztában lenne, vagy egyáltalán érdekelné, hogy milyen károkat okozhat” – vélekedett Simon Fraser egykori vezető brit diplomata, aki most a Flint Global tanácsadó cég menedzser partnere.

A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.