Már a konvergenciaprogramból is leszűrhettük, hogy a 4 százalékos növekedés fenntartásához intézkedésekre lesz szükség, a most benyújtott reformcsomag ezt a hiányért pótolja
– mondta a Világgazdaságnak Dunai Gábor, az OTP Bank makrogazdasági elemzője. Magyarország potenciális növekedése napjainkban 2-3 százalék körülire tehető. Ennél most gyorsabb a gazdasági teljesítmény, de külső sokk vagy gazdaságpolitikai impulzus nélkül nem lehet tartani az ütemet, és sok múlik mind a konkrét intézkedéseken, mind a végrehajtásukon. Dunai Gábor hozzáfűzte:
az egy főre jutó, vásárlóerő-paritáson számolt GDP olyan mérőszám, amely nemcsak a gazdasági teljesítményt mutatja, hanem a való életben is érezhető az emelkedése, ám ez nem jelenti, hogy pontosan ennyivel nő az átlagos életszínvonal.
Nem zárja ki egymást, hogy a GDP-növekedés élénkítése mellett az államháztartás egyenlegének javítása is megvalósuljon – tette hozzá az OTP Bank elemzője. Az amerikai Republikánus Párt gyakran – a legutóbbi adóreformnál is – használja azt az érvelést, hogy az adócsökkentéssel serkentett gazdasági növekedés végül a magasabb bevételeken keresztül kitermeli a csökkentés fedezetét, azaz a GDP-növekedés költségvetési serkentése a deficit mérsékléséhez vezet, ám az intézkedéseket utólag értékelve látható, hogy ritka az ilyen eset. Dunai hangsúlyozta:
a reformok rövid távon emelhetik a kiadásokat, és rontják a költségvetés egyenlegét, de ha jól költik el a többletforrást, az később megtérülhet. Az adósság 38 százalékra csökkentésének terve kapcsán az elemző arról beszélt, hogy egy hatékony reformcsomagnak köszönhetően a tervezettnél gyorsabban építhető le az adósság, de 12 évre előre nehéz pontos számokat adni.
Nehéz megítélni, mennyire reális a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által felvázolt makropálya, mivel nem ismertek az intézkedéscsomag részletei – mondta Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Magasabb tőkefelhalmozással és technológiai haladással elérhető, de problémás megítélni a makropálya realitását. Az elemző arra is figyelmeztetett, hogy a 4 százalék feletti növekedéshez számos intézkedés szükséges, de ezek pár éven belüli teljes megvalósulása nem bizonyos.
A reformcsomag kritikus pontjai a versenyképességet javító intézkedések, ahol Virovácz Péter szerint nem lehet egyik napról a másikra, hirtelen javítani, ráadásul a magyar kkv-k jelentős lemaradásban vannak a nagyvállalatokhoz képest.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.