Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalosan cáfolta, hogy spekuláció indult volna a forint ellen, a devizapiaci swapállományból jól látható, hogy jelentősen megnőttek a spekulatív pozíciók a piacon. Az is szembetűnő viszont, hogy a forintgyengüléssel számoló pozíciók rövid futamidejűek, azaz leginkább egy hét alattiak, illetve maximum három hónaposak. Pontos képeket azonban csak a hónap közepén megjelenő jegybanki adatokból kapunk.
Okkal védi fundamentális érvrendszerrel az MNB a forintot, sőt a gazdaság háttere, ereje alapján is kijelenthető, hogy nem sok tényező indokol 330 feletti euróárfolyamot – vélekedik Karagich István, aki immár 25 éve aktív devizapiaci befektető. A Blochamps Capital ügyvezető igazgatója szerint ugyanakkor az árfolyamcsatában ezekben a hetekben rendkívül összetett érv- és érdekrendszer áll szemben a spekulációs nyomással. Tény, hogy a nagykönyvekben gyors cselekvés van ilyen jegybanki helyzetekre előírva, a szakértő azonban az MNB „aktív várakozásában” ezúttal nem tétlenséget, sokkal inkább kitartó megfontoltságot vél felfedezni.
A 320 forint körüli euró a gazdaság számára igazából teljesen elviselhető, sőt egy seregnyi előnnyel jár, az export versenyképességének növelésétől az uniós források értékbővüléséig.
Az infláció mérsékelten emelkedik ugyan, de az MNB hosszú távú célrendszerébe mindezek simán beleférnek – jelezte Karagich, aki szerint a fő kihívás most a hatalmas külföldi kumulált spekulatív állomány kezelése, elkerülve a kikényszerített időzítésű és esetleg indokolatlan mértékű kamatemelést. Az MNB következetes volt az elmúlt napokban, kérdés, hogy ez a higgadtság és hosszú távú szemlélet elegendő-e a forint elleni támadás kivédéséhez – teszi hozzá a szakember.
A teljes cikk a keddi Világgazdaságban olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.